Haziran ayı enflasyonunun yüzde 3,92 gelmesi ile 6 aylık enflasyon oranı netleşti. 6 aylık enflasyonun yüzde 19,77 olarak açıklanması ile SSK ve Bağ-Kur’lu Temmuz 2023 döneminde bu oranda emekli maaş zammı almaya hak kazandı. Memur zammı ile memur emekli maaş zammı da 6 aylık yüzde 11,55 enflasyon farkı ve yüzde 6 toplu sözleşme ile yüzde 17,55 oldu.

Memura ek zam ile ilgili teklif 7 Temmuz Cuma günü yani yarın TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek. Daha sonra Meclis Genel Kurulu'nda oylanarak yasalaşacak yeni düzenleme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasına sunulacak. 15 Temmuz öncesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Memur emeklisine seyyanen zam şimdilik rafta

Ancak memur emeklisi için herhangi bir seyyanen artış yapılacağı henüz net değil. Bu durumda en düşük memur emeklisi maaşı ise yüzde 17,55’lik zamla 7.901 TL'den 9.288 TL'ye yükselecek. Memur taban maaşına yapılacak yüzde 85’lik zammın memur emeklilerine de yansıtılması ile maaşlar 14 bin TL üzerine yükselebilir. Burada nasıl bir yol izleneceği de SGK tarafından yayımlanacak genelgede ortaya çıkacak.

SSK ve Bağ-Kur’da emekliye refah payı için AK Parti’den peş peşe açıklama

Şimdi ise gözler SSK ve Bağ-Kur emeklilerine çevrilmiş durumda. Konuya ilişkin açıklamalar ise peş peşe geldi. İlk olarak AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Meclis’e sunulan torba yasanın içeriğine ilişkin açıklamasında, "En düşük emekli maaşı 7 bin 500 liraya çıkarılmıştı. Teklifte emekli maaşına yönelik düzenleme yok" demişti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise, “İşçi ve memur emeklileri ile ilgili artış olmayacağı anlamına gelmiyor. Seçimde vermiş olduğumuz bir söz vardı. Enflasyon oranı bu şekilde olduğu için seyyanen zam kanun teklifine yansıdı. Süreç bunlar. Eldeki imkanlara göre emeklilere, sabit gelirleri enflasyon karşısında ezdirmemek görevimiz. Teklifte emeklilerin olmaması olmayacak demek değil” ifadelerini kullandı.

En düşük emekli maaşı 10 bin TL olacak mı?

SGK Uzmanı Özgür Erdursun emekliye refah payı için tahminlerini tek tek açıkladı. 7.500 TL olan en düşük emekli maaşı için “10 bin TL seviyesine yükseltilmesini bekliyorum” diyen uzman isim, emekli zammının refah payı dahil yüzde 30 oranında zamlanabileceğini kaydetti. Kök maaşların yüzde 30 artışla 10 bin liranın altında kalan emeklilerin en düşük maaş olması beklenen 10 bin lira almaya devam edeceğini belirtti. Dul ve yetim aylıklarına da dikkat çeken Özgür Erdursun milyonlarca kişinin hisseli olarak aldığı maaşlarının 7.500 TL’nin altında olduğunu dile getirerek, “Emekli aylıklarını düzeltmenin yolu İntibak yasasıdır.Tüm emekli maaşları değişir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu?

En düşük emekli maaşının 7.500 TL yapılmasının ardından hissesine göre dul ve yetim emekli aylığı da artmıştı. Yüzde 75 hissesi olan dul veya yetim 5.625 lira, yüzde 50 hissesi olan dul veya yetim 3.750 lira, yüzde 25 hissesi olan dul veya yetim 1.875 lira almıştı. Ancak taban aylığa göre maaş alan dul ve yetimlerin aylığı en düşük emekli maaşına yapılacak zam ile yükselebilir.

Zamlı maaşlar ne zaman ödenecek?

Memurlar maaşlarını her ayın 15’inde alıyor. Ancak bordrolarının ise en az 1 hafta öncesinden hazırlanmış olması gerekiyor. Dolayısıyla çok kısa bir sürede tüm detayların netleşmesi ve ek zamların yasal düzenleme ile çıkması gerekiyor. Ancak yasal düzenlemenin yetişmemesi halinde ise tıpkı Ocak 2023 döneminde olduğu gibi memur ve memur emeklisi maaş farklarını ikinci bir ödeme ile alabilecek. SSK emeklileri 17-26 Temmuz, Bağ-Kur emeklileri ise 25-28 Temmuz arasında zamlı emekli maaşı rakamlarını hesaplarında görecek.

İşte Temmuz 2023 için yeni SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı

SSK 2000 öncesi emeklilerinin 6.093 TL olan aylığı 7.175 TL’ye,
SSK 2000 sonrası emeklilerinin 3.778 TL olan aylığı 4.524 TL’ye,
Bağ-Kur esnaf emeklisinin 5.456 TL olan aylığı 6.534 TL’ye,
Bağ-Kur tarım emeklisinin aylığı da 4.336 TL’den 5.193 TL’ye yükseldi.

Vicdanları sızlatan emekli gerçeği! Toptaş açıkladı Vicdanları sızlatan emekli gerçeği! Toptaş açıkladı

NOT: Ancak 7500 TL’nin altında kalan maaşlar en düşük aylık olduğu için bu rakama tamamlanacak.