Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 14 Mayıs olarak açıkladığı 2023 seçimleri öncesinde AK Parti iktidarı memur ve emeklilere bir ara zam müjdesine daha hazırlanıyor.

Seçim tarihinin netleşmesi ile hükümetin oy toplamak için attığı adımlara her gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor.

Ocak ayının ilk haftasında da memur ve emekliler için yapılacak zam yüzde 25 olarak duyurulmuş, tepkilerin ardından Erdoğan tarafından memur ve emekli zammı yüzde 30'a çıkarılmıştı.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde 2023 genel seçimlerinin 14 Mayıs'ta yapılacağını duyurdu.Bugün de 10 Mart'ta kararı imzalayarak 60 günlük seçim sürecini başlatacağını ilan etti.

Seçim öncesi yeni zam yolda

Türkiye'de günden güne yükselen fiyatlar, hayat pahalılığı ve enflasyon gibi sorunlar altında seçime gidecek olan AK Parti'nin ise yeni planı ortaya çıktı.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen yıl olduğu gibi bu yıl da asgari ücrete ek zam yapılabileceğinin sinyalini Aralık ayında verirken, Ankara kulislerinde konuşulan zam oranı sızdı.

Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetingüleç'in "İkramiye ve maaşlara seçim zammı!" başlıklı yazısında aktardığına göre Ankara'da konuşulan 'ham bilgi' şu şekilde:

"Emeklilerin halen 1100 lira olan ikramiyeleri 2 bin 500-3 bin lira aralığında bir rakama yükseltilecek. Asgari ücrete yüzde 10, emeklilere yüzde 10-20 arasında ek zam yapılacak.

Zam oranları enflasyona göre artacak 

Bugünkü ekonomik şartlar çerçevesinde oluşan zam oranları, geçen yıl olduğu gibi yüksek enflasyon karşısında daha da yukarıya çıkarılabilir. Bütün seçim anketlerinde Millet İttifakı'nın gerisinde kalan Erdoğan'ın, seçim öncesi son kozunu maaşlara yapılacak zam ile oynaması bekleniyor.