Ramanzan ve Kurban bayramlarında emeklilere verilen ikramiyeye 5 senede sadece 100 lira zam yapan AK Parti iktidarı 2023 seçimleri öncesinde bayram ikramiyelerine yeni bir zam hazırlığında.

Milyonlarca emeklinin 2018’de almaya başladığı 1.000 liralık ikramiyeye senelerce hiçbir zam yapılmadı. Son olarak hükümet, geçen yıl emekli ikramiyelerine 100 lira zam yapmış olsa da söz konusu artış emekliler tarafından sert tepki görmüştü.

İYİ Parti, 2018’de verilen 1.000 liralık tutarın enflasyon farkları göz önüne alınırsa bugün 3.700 liraya denk geldiğini ifade etti.

İYİ Parti’nin TBMM’ye sunduğu teklife göre her bir bayram için emeklilere 3.500 TL ödenecek, yani yıl sonunda yapılan toplam ödeme tutarı 7 bin TL’ye yükseltilecekti.

Odunpazarı'ndan hem iş istihdamı sağlayacak hem de tasarruf edecek proje Odunpazarı'ndan hem iş istihdamı sağlayacak hem de tasarruf edecek proje

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığına sunulan bu teklif, daha önce emeklilerin lehine verilen teklifler gibi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Masadaki rakam 2 bin TL

Hükümet, geçen yıl yapılan ve emekliler tarafından eleştirilen 100 liralık artış oranını yeni yılda yapacağı büyük bir zam ile telafi etmek istiyor. Gerçekgündem’in haberine göre; TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyon rakamlarının üzerinde bir zam yapmaya hazırlanılırken, yeni yılda emekli ikramiyelerinin 2000 lira seviyesine çekmesi bekleniyor.