Eskişehir'de bazı mahallelerde okulların yetersizliği her geçen yıl daha fazla hissediliyor. Öğrencileri taşımalı eğitime zorlayan bu sorun yıllardan beri çözülemiyor. Özellikle Emek ve Çamlıca gibi nüfusu her geçen gün artan mahallelerde okul problemi giderek büyüyor. Trafik ve güvenlik sorunu velileri tedirgin ediyor.

Kentimizin en kalabalık nüfuslu mahallelerinde okul sorunu yaşanıyor. Nüfusun hızla arttığı şehirde okul ihtiyacı daha fazla hissediliyor. Özellikle servis konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşlar, “Küçücük çocuklarımızı ya kendi imkanlarımızla ya da okul servisine vererek başka mahallelere okula yolluyoruz. Neden çünkü mahallemizde okul yok. Peki servis imkanı olmayan, çalışma saatleri ile okul saatleri uymayan veliler ne yapacak hiç düşünen var mı? Yıllardır Eskişehir’in en büyük mahallesi Emek Mahallesi’ne bir lise yapılacağı konuşuldu, ancak hala okul eksiği devam ediyor. 

Trafik ve güvenlik sorunu 

Çocukların bir mahalleden diğer mahalleye taşınırken trafik ve güvenlik sorunu ile de karşı karşıya kaldıklarını belirten vatandaşlar, “Bir evinin yanındaki okula gitmesi var çocukların bir de kilometrelerce uzaktaki okula... Eskiden çocuklar bir mahalleden bir mahalleye gider gelirlerdi. Fakat şuan ortam bunlara müsait değil. Bir yol var örneğin, küçücük çocuk o yolu arabalara çarpılmadan nasıl geçecek. Nüfus arttı, güvenlik sorunları var. Hiç kimse çocuğunu bırakıp da sen kendin git okula diyemez. Öyle bir ortam yok. Bırakmasın da zaten. Çocuklara yapılan istismarları her gün okurken kim çocuğunu bırakır. Herkes çocuğunun elini sıkı sıkı tutup okula öyle gönderiyor. Çalışan anne ve babalar varsa büyüklerine ya da bakıcılarına teslim ediyor. Yaz kış veliler okullara taşınıyor. Mesafeler inanın küçümsenmeyecek kadar fazla. Ve servis... Yaşanan bu ekonomik krizde herkesin emin olun servis ücreti ödeyecek durumu yok. Benzinin fiyatı belli, servis ücretleri de ona göre belirleniyor. Yani okul eksiği o kadar çok sorunu beraberinde getiriyor ki. Bizim yetkililerden isteğimiz, nüfus artıyor, Eskişehir’de yıllardan beri okul sorunu olan mahallelerde bu sorun giderek artmakta. Lütfen bu sorunu görmezden gelmesinler. ” 

Çamlıca’ya en az 2 ortaokul ve ilkokul gerekli 

Eskişehir’in bazı mahallelerinde lise, ortaokul ve ilkokul bulunmuyor. Bu sorunu sık sık gündeme getiren Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan, “Aslında Eskişehir’de okulların yetersizliğinin temelinde 4+4+4 sistemi sırasında, plansız ve öngörüsüz bir yaklaşım tarzı, bugünde olduğu gibi, öğrenci ve velileri mağdur etti. Okullar çok merkezi kaldı, yürüme mesafesinde okul yerine servislere dayalı okul modeli egemen oldu. Örneğin o dönemde Eğitim- Sen Şube olarak, iki mahalle konusunda ses yükseltmiştik. Biri Çamlıca biri de Emek’ti. Bu iki mahallede dış göçe bağlı okul yaşında nüfus artışı vardı. O plansızlık bugüne baktığımızda Çamlıca’ya en az 2 ortaokul ve İlkokul sorununu doğurdu" dedi. 

Akyazı: Sendikal mücadele giderek zorlaşıyor Akyazı: Sendikal mücadele giderek zorlaşıyor

Adrese dayalı sistem çöktü

Alkan "Yılmaz Çetintaş Anadolu Lisesi yerine o zamanlar ortaokul istemiştik. Şimdi o bölgede okuyan öğrenciler mezun olup, okula gitmek için Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu’na kadar yürümek zorunda kalıyorlar. Ayrıca bina sorunu devam eden okullar var. Yükün bindiği Tepebaşı da Cevat Ünügür İlkokulu, Ticaret Odası Ortaokulu, Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu, Reşat Benli İlkokulu, gibi okullarımız talebi karşılamakta yetersiz kalıyorlar. Tabi bir de adrese dayalı sisteminde çökmüş olması sorunu daha da büyütüyor. Diğer yandan Yavuz Selim İlkokulu ile İmam Hatip Lisesi aynı binada 21’nci yüzyılda eğitim görmesi ayrı bir paradoks. Mehmet Taş İlkokulu ile Doktor Mustafa Çamkoru Ortaokulu’nun durumu ise tam bir Türk usulü eğitim modelinin yansıması durumunda. Mehmet Taş ilkokulunun öğretmenler odası sığınakta. Doktor Mustafa Çamkoru Ortaokulu binası çıkmazda. Aynı şey Şehit İsmail Tetik Anadolu Lisesine adeta sığınmış olan Nurettin Topçu Anadolu Lisesi içinde geçerli. Bu okul sığıntı gibi konumlanmış durumda" dedi.

71 Evler dahil Anadolu Lisesi'nden mahrum

Alkan şöyle konuştu;

"Aslında çok fazla biriken sorun var. Emek mahallesinde pazar yeri kadar lise ihtiyacı tartışılmadı. Koca bir mahalle 71 Evler dahil Anadolu Lisesinden mahrum. Zamanında var olan Ticaret Borsası Lisesi, İmam Hatip’e dönüştürüldü. O kadar komik haldeki okul bina meselemiz amok koşucusuna döndürdü bizleri Eskişehir’de. Sultandere’de  Fazıl Yıldırım Anadolu Lisesi ile Hüseyin Erçelebi Anadolu Lisesini bir duvar ayırıyor. İlçelerde de 21’inci yüzyıl Türkiye’sine yakışmayan durumlara örnekler var. Mahmudiye İsmet Paşa İlkokulu prefabrike bina. Herhalde 22’nci yüzyılda sağlıklı bir okula dönüşür. Sivrihisar SEV Muzaffer Demir Anadolu Lisesi bina sorunu yaşarken bir duvar ötedeki İmam Hatip bomboş"