Emirdağ Organize Sanayi Bölgesi'ne yeni yatırımlar

Türkiye’de ilk dikey toz yumurta tesisi yatırımı yapmak üzere ortak girişim imzalayan Yuniko ve Hollanda merkezli Schaffelaarbos firması, yatırımlarını Emirdağ'da yapmaya karar verdi. Geçtiğimiz günlerde Emirdağ Organize Sanayi Bölgesine yer tahsisi için müracaat eden firmaya OSB Yönetim Kurulu tarafından yer tahsisi yapıldı.

Emirdağ 09.09.2021 - 15:00 09.09.2021 - 15:00

10 bin metrekare alanda kurulacak tesiste, yumurtadan elde edilen yumurta ürünleri yem sanayinde kullanılmak üzere işlenerek ihraç edilecek. Yaklaşık 150 milyon TRY yatırım tutarına sahip işletmenin 2022 yılı içerisinde üretime geçmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak Emirdağ Belediye Başkanı ve Emirdağ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Koyuncu bir açıklamada bulundu.

Koyuncu açıklamasında; “Türkiye’nin İlk Toz Yumurta Tesisi Emirdağ’ımıza hayırlı olsun. Son zamanlarda "yatırım yapılacak mı, yapılmayacak mı" sorusu sürekli Afyonkarahisar'ımızı meşgul eden yumurta tozu fabrikasını Emirdağ'ımıza, Afyonkarahisar'ımıza kazandırmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Bu minvalde Emirdağ organize sanayi bölgemizde, yerli ve yabancı yatırımcıların radarında olup, yatırımlarını çekmeye devam etmektedir. OECD/BIAC’ta Gıda ve Tarım Komitesi Başkanı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Metin AKMAN’ın yabancı ortak girişimiyle 15 Milyon Dolarlık yatırımın ilk imzalarını, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz ve firma temsilcilerinin katılımlarıyla atmanın mutluluğu içerisindeyiz. Pastörize sıvı yumurtanın kurutularak toz yumurta üretimi yapılacak tesiste ilçemizden en az 60 personelin istihdamı sağlanacak. YUNİKO YUMURTA ismiyle Emirdağ’dan dünyaya açılacak firmamız ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun"
 

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa