Memur maaşlarında ve emekli aylıklarında yapılacak zamma ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Teklifin maaş zammına ilişkin hükümleri, Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçen haliyle, bir değişiklik olmadan kanunlaştı.

Meclis'te görüşülen teklifte 15.5 milyon emeklinin seyyanen zam beklentisi ise karşılıksız kaldı.

Buna göre;

* En düşük memur maaşı 22 bin 17 lira olacak. Tüm memur maaşlarına 8077 lira seyyanen zam uygulanacak.

* SSK, Bağ-Kur emeklisine yüzde 5,23, memur emeklisine yüzde 7,45 refah payı artışı yapıldı ve yeni emekli zammı oranı yüzde 25 oldu.

* Emekliye zam ve memur maaşları düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

AK Parti'den yüzde 34 ve 8077 seyyanen zam önergesine ret

Zammı düzenleyen 18. Madde görüşülürken CHP milletvekilleri emekli maaşlarına yüzde 34 artış içeren önerge verdi. Ancak bu önerge AK Parti oylarıyla reddedildi. 

Eskişehir’de sanayiciler beklenti ve hedefleri açıkladı Eskişehir’de sanayiciler beklenti ve hedefleri açıkladı

Saadet Partisi milletvekilleri de yüzde 25'in yanı sıra 8077 lira seyyanen artış önergesi verdi. Bu önerge de yine AK Parti milletvekilleri tarafından reddedildi. 

MHP çekimser kaldı

İki önerge de AK Partili milletvekillerinin oylarıyla reddedilirken MHP’li vekiller AK Parti ile birlikte hareket etmedi.

 SSK ve Bağkur emekli aylıklarına ilişkin 18. maddede MHP çekimser kaldı. Hatırlanacağı gibi MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında "Ekonomik toparlanma genişledikçe memur ve emeklilerimizin maaşları çok daha yükseğe ulaşacaktır. Emeklilerimize verilen yüzde 25’lik maaş artışı gördüğümüz kadarıyla makul ve yeterli bulunmamıştır. Açık ve samimi teklifimiz, memur maaşlarına ilavesi planlanan 8 bin 77 liralık seyyanen artışın kök ücrete ve aynısıyla emekli maaşlarına yansıtılması beklentimizdir. Kıdem tazminatıyla ilgili düzenlemeler gözden geçirilmelidir" açıklamasını yapmıştı.

Memur emeklilerine de yüzde 25 zam

Dün de memur emeklileri için yüzde 25 zam ve memurlara 8 bin 77 TL seyyanen zam yapılmasına ilişkin maddeler ile en düşük memur maaşının 22 bin 17 TL'ye çıkarılması maddeleri kabul edilmişti.

Memur ve emekli maaşına zammı da içeren torba yasa teklifi dün, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasayla en düşük memur maaşı 22 bin 17 liraya çıkacak, emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapılacak. Tüm kamu personeline 15 bin 965 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda (8 bin 77 TL) ilave ödeme yapılacak.

Emekli memur maaşları normalde yüzde 17.55 oranında artacaktı. TBMM’de kabul edilen kanun ile bu şekilde artırılan tutarlara ayrıca yüzde 6.34 oranında zam yapılacak. Böylece emekli memur aylıkları ocak – haziran dönemindeki tutarın üzerine yüzde 25 oranında artırılmış olacak.

SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları için daha önce yüzde 19.77 olarak belirlenen zam oranı da kanunla yüzde 25’e tamamlanacak.

Seyyanen zam yansıtılmayacak

Memur maaşlarına yapılan seyyanen zammın emekli memur aylıklarına yansıtılması yönünde düzenleme yapılması bekleniyordu. Ancak, Genel Kurul’daki görüşmelerde bu yönde bir değişiklik yapılmadı. Seyyanen zam memurların emekli aylıklarına ve emekli ikramiyelerine yansımayacak.

Zamlı maaşlar ne zaman ödenecek?

Memurların maaşları 15 Temmuz’da yüzde 17.55 zamlı olarak ödenecek. Memurların yüzde 17.55’lik maş zammına ilişkin 1-14 Temmuz tarihleri arasına ait maaş farkları daha sonra ek bordro ile hesaplarına yatırılacak. Bu ek bordroyla memurlara ayrıca temmuz maaşlarına ilişkin 8 bin 77 TL tutarındaki seyyanen zam da ödenecek.

Seyyanen zam 15 Temmuz 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe gireceğinden, seyyanen zamma ilişkin 1-14 Temmuz tarihleri için ayrıca maaş farkı ödenmeyecek. Memur emeklileri temmuz ayı aylıklarına bu ayın başında aldılar. Memur emeklilerine önümüzdeki günlerde, yüzde 25 zamma ilişkin maaş farkı ödenecek.

SSK emeklileri aylıklarını her ayın 17 – 26’sı arasında, BAĞ-KUR’lular ise 25-28’i arasında alıyorlar. Kanunun Pazar gününe kadar Resmi Gazete’de yayımlanması halinde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları yüzde 25 zamlı olarak ödenecek.