Elektrikli sörf tahtalarının pek çok avantajı vardır ve bunların en önemlisi ise hava koşullarından bağımsız olarak onları kullanmanın mümkün olmasıdır. Rüzgâr ve dalga gerekmediği için onları uygun derinliğe sahip her türden su kütlesinde kullanabilir, denizler ve okyanuslar kadar göller ve nehirler üzerinde de sörf yapabilirsiniz. 

Ancak bunun eğlenceli ve güvenli bir deneyim olması için kendinize uygun tahtalar seçmeniz gerekir. Aşağıda eFoil modelleri arasından nasıl seçim yapabileceğinizi detaylı şekilde izah edeceğiz. Tasarımlar, malzemeler ve özellikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için siFly online web sitesini ziyaret etmenizi öneririz.  

Hangi Efoil modeline ihtiyacınız var?

Efoil modelleri arasından seçim yapmak özellikle yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir. Hepsinin görünümü hemen hemen aynıdır. Tüm eFoil modelleri, alt kısımlarında bir çubuk ve pervane bulunan tahtalardır. Ancak ölçüler ve uzunluk yönünden farklıdırlar. Aynı şekilde, pil kapasiteleri ve dolayısıyla şarj süreleri de farklılık gösterir. 

Bunlar sadece kozmetik farklar değildir. Hydrofoil tahtaların kullanımı, ölçülerine göre değişir. Genel olarak, uzun ve geniş eFoil modelleri yeni başlayanlar için daha uygundur zira üzerlerinde denge sağlamak daha kolaydır. Kısa ve dar eFoil modelleri ise deneyimli sörfçülere hitap eder çünkü üzerlerinde denge sağlamak daha zordur, fakat ani yön değişikliklerine daha iyi tepki verirler. Diğer bir deyişle, agresif manevralarla kullanmak için dar ve kısa eFoil modelleri tercih edilmelidir. Eğlence odaklı kolay bir kullanım içinse uzun ve geniş eFoil modelleri daha iyi bir seçim olacaktır. 

Eskişehirlilere 'sahte gözlük' uyarısı! Sağlığınızı bozabilir Eskişehirlilere 'sahte gözlük' uyarısı! Sağlığınızı bozabilir

Doğru Efoil modelini nasıl seçebilirsiniz?

Sizin için en uygun eFoil (elektrikli folyo) modelini belirlemeye çalışırken, hem deneyim seviyenizi hem de bütçenizi dikkate almak en doğrusu olacaktır. Bu bağlamda, modelleri incelerken şunlara dikkat edin:

• Yeni başlamışsanız ve amacınız dalgaların en üstüne çıkmaya çalışmadan keyifli bir şekilde kullanmaksa kapalı hücreli köpükten imal edilen uzun ve geniş eFoil modelleri doğru seçim olacaktır. Bunlar, aynı zamanda bütçe dostu modellerdir;
• Deneyimli bir sörfçü iseniz ve yönünüzde ani değişiklikler yapmaktan çekinmiyorsanız dar, kısa ve çoğunlukla karbon fiberden imal edilen modelleri dikkate alın. Bunlar, kullanılan teknoloji ve materyal türü nedeniyle daha pahalıdır ancak daha agresif bir kullanıma izin verirler. Saniyeler içerisinde yön değiştirebilir ve dalgaların zirvesine daha kolay çıkabilirsiniz. Ancak bu tahtalarda denge sağlamanın daha zor olacağını da unutmayın.  

Efoil seçerken bunlara dikkat edin

Elektrikli sörf tahtası modelleri arasından seçim yapmanızı kolaylaştıracak bazı ipuçları paylaşacak olursak: 

• Efoil modelleri altındaki çubuğun uzunluğu da önemlidir. Genel olarak kısa çubuklar 20-24 inç, uzun çubuklar ise 32 inç ve üzeri olur. Uzun bir çubuk, sudan daha fazla yükselmenizi sağlar ancak denge kurmayı zorlaştırır. Kısa çubuklu tahtalarda ise denge sorunu yaşama ihtimaliniz daha düşüktür ve onları taşıyıp saklamak daha kolaydır;
• Küçük dalgaların olduğu sığ sularda kullanacaksanız uzun çubuklu eFoil modelleri gerekli değildir. Uzun çubuklar, okyanus ve derin denizlerde kullanılmalıdır zira güçlü dalgaların tahtaya çarpmasını engellerler;
• Tahtalarda kullanılan kanatların türü de önemlidir, elde edebileceğiniz en yüksek hızın ve manevra kabiliyetinin ne olacağını belirlerler. Ön kanat, arka kanattan daha geniş ve kalın olur zira tahtanın nasıl hareket edeceğini belirleyen kanat budur. Ne kadar büyük olursa tahtanız suyun üzerinde o kadar hızlı yükselir ve stabil kalır. Bu tip tahtaları kullanmak daha kolaydır ve pil ömründen tasarruf etmenizi de sağlarlar. Yeni başladıysanız ön kanadın mümkün olduğu kadar büyük ve geniş olması en doğru tercihtir.

Tahtanızı seçmek kadar korumak da önemlidir. Serin, kuru ve doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde saklamayı ve düzenli olarak bakım yapmayı unutmayın.