El dokuma halı modelleri geleneksel şekilde el tezgahlarında üretilmektedir. Dokunması esnasında sentetik malzeme kullanılmayan bu ürünler birbirinden farklı renkleri ve modelleri sayesinde yaşam alanlarına canlılık kazandırır.

Özel el tezgahlarında dokunan el dokuma halılar ilmek ilmek, yavaş yavaş dokunmaktadır. Dokunma süresi boyuta göre değişse de çok büyük halılar için yıllar gerekebilmektedir. Bu  tür halılar birden fazla kişi tarafından da dokunabilir.

Bu bakımdan fabrikasyon halılara göre tamamen farklıdır. Daha kaliteli, uzun ömürlü ve dayanıklı yapıları vardır. Eğer el dokuma halı almak istiyorsanız, Retro Halı sizlere birbirinden farklı seçenekleri sunmaktadır.

El Dokuma Halı Özellikleri Nelerdir

El dokuma halı modelleri sentetik olmayan malzemelerden üretilir. Bu nedenle yaşam alanlarında sorunsuz bir şekilde kullanımı mümkündür. Bunun yanı sıra şu gibi detayları da yer almaktadır:

1.    Her el dokuması halı farklı renge ve motiflere sahiptir. Bu nedenle farklı ortamlara uygundur.
2.    Halı dokuma tezgahlarında insanlar tarafından dokunur.
3.    Genelde bir kişi dokumakla beraber, boyutu büyük bir halı daha fazla insan tarafından dokunabilir.
4.    Halılar insanlar tarafından yapıldığı için motifleri zengindir. 
5.    Gerek dokuma malzemeleri gerekse boyaları arasında sentetik yer almaz. 

Bu özellikleri bakımından el dokuma halı hem işlevsel hem de estetik bir yapıya sahiptir.

El Dokuma Halı Modellerinin Avantajları Neler?

El dokuma halı modellerinin boyanmasında kök boyalardan yararlanılır. Bu nedenle evlerde sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca şu gibi avantajlarından da yine söz edilebilir:

1.    Doğru bir şekilde bakım ve temizliği yapıldığında renkleri ve kalitesi uzun yıllar boyunca dayanabilir.
2.    Yerle teması kestiği için kayıp düşmenize engel olur.
3.    Her bir el dokuması halı estetik bir görünüşe sahiptir.
4.    İlmek ilmek dokunduğu için dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır.

Bu bakımdan el dokuma halı modelleri yaşam alanlarına büyük avantajlar kazandırmaktadır.

El Dokuma Halı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Eğer yeni bir el dokuma halı satın almayı planlıyorsanız, bazı dikkat etmeniz önerilen noktalar vardır. Bunlar daha doğru kararlar vermenize yardımcı olur. Boyutlar bunlardan bir tanesidir.

Aldığınız halıyı istediğiniz gibi kullanmak, çok büyük ya da çok küçük olmasını engellemek istiyorsanız önce sereceğiniz yeri hesaplamanız gerekir. Ardından buna uygun boyutlara sahip halı modellerine bakılmalıdır. Bu sayede daha doğru kararlar almanız, ihtiyacınıza daha iyi çözüm bulmanız mümkündür.

Depremin ardından Eskişehir'de o esnafların işi arttı Depremin ardından Eskişehir'de o esnafların işi arttı

Kalite de halı alırken önemli bir detaydır. Halılar 7/24 kullanıldığı için kalitesiz bir halı kısa süre içerisinde zarar görebilir. Bu durum hoşnut etmeyen sonuçlara yol açacağı için yeni bir tane almanızı gerektirebilir. 

El dokuma halı almayı planlıyorsanız, bunlara dikkat etmek daha iyi sonuçlar keşfetmenize yardımcı olur.

El Dokuma Halı Fiyatları Ne Kadar?

El dokuma halılar yaşam alanlarında hem işlevsel hem de estetik anlamda verimli şekilde kullanılabilir. Eğer bu modelleri kullanmayı düşünüyorsanız ve fiyatlarının nasıl olduğunu merak ediyorsanız standart değildir. Çünkü fiyatlar farklı etmenlerden etkilenmektedir:

1.    Halının boyutu fiyatları etkilemektedir. Büyük bir halıda hem işçilik hem de kullanılan malzeme artmaktadır.
2.    Halının kalitesi fiyatları etkilemektedir. Kalite beraberinde dayanıklılığı, uzun yıllar boyunca verimli şekilde kullanabilmeyi de getirir.
3.    Halıda kullanılan malzemeler ve bunun kalitesi fiyatlar üzerinde bir etmendir.

Yaşam alanlarınızda el dokuma halı kullanmak istiyorsanız, Retro Halı bu kategoride size birbirinde farklı türlerde ürünler sunmaktadır. Hepsini inceleyebilir, aralarından sizin için en uygun olanlara karar verebilirsiniz.