Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi genle kurul toplantısı gerçekleştirildi.

Kazım Kurt: Harcamaların birçoğu zorunlu harcamalar

ESKİ’nin çalışmaları ve 2022 faaliyet raporu ile ilgili konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Türkiye 2022 yılında geçirdiği zor günlere rağmen Eskişehir’i susuz bırakmayan, suyu devamlı akar tutan emekçi kardeşlerime teşekkür ederim. Bir eksiğinin olmadığını ve raporların yapılması gereken her şeyi yaparak gerçekleştiği ortadır. Ekonomik anlamda yaşanılan sıkıntı buraya da yansımıştır. Türkiye’de su fiyatlarının tartışıldığı günlerde Eskişehir 2022 yılında en ucuz suyu ve en iyi suyu vererek yurttaşlarını memnun etmiştir. Harcamaların birçoğu zorunlu harcamalardır” dedi.

Orhan Durmuş: ESKİ'nin yıllık elektrik maliyeti 110 milyon TL

Toplantıda konuşan AK Parti Meclis Üyesi Orhan Durmuş “Sermaye giderleri oranının yüzde 25,2 olması, bize göre yeterli değildir. Bu noktada ESKİ'nin, şehrimize sattığı şebeke suyunun zam gerekçesi olan, elektrik tüketiminin azaltılması bakımından, kendi imkânlarıyla Güneş Enerji Santrali, kısa adıyla GES'ler kurulmak suretiyle, elektrik üretilmesi sağlanmalı, bu konuda daha fazla yatırım yapılmalıdır diye düşünüyorum. Nitekim ESKİ'nin yıllık elektrik maliyetinin, yaklaşık olarak 110 milyon TL. olduğu ifade edildiğine göre, bu konudaki yatırımların önemini ve aciliyetini bir kez daha vurgulamak isterim” diye konuştu. 

Oğuzhan Özen: Afet tarzı yağmurlar yağıyor

Eleştirileri tek tek yanıtladı ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen “Toplam abone sayısı 442 bin 428’dir. Her ay 2 milyon metreküp, zam ayında da 9 milyon metreküp su yüklemesi olmuştur. Arıza şikâyet sayısı gündeme getirildi. Buradaki rakam 177 bin 292 ayrı ayrı şikâyet başlıkları demek değildir. Örneğin bir konuda meclis üyelerimizin tamamı aynı konu hakkında şikâyet edebilir. Örnek veriyorum bir yerde yağmur suyu hattı tıkanır, onunla ilgili o sokakta oturan 100 kişinin 100’ü de arayabilir. Bu sayılar bunların içerisindedir.  O yüzden ayrı ayrı 177 bin ayrı şikâyet olarak değerlendirilmesin. Su kanalizasyon idaremizin 13 kilometre kanalizasyon hattı, 5.5 kilometre yağmur suyu hattı yaptığı işaret edildi. Bu sadece kurumumuzun kendi iş makinesi ve kendi iş gücüyle yaptığı hat miktarı. Buna ilaveler yapmamız gerekecek. Planlama dairemiz 41.7 kilometre kanalizasyon hattı yapmış durumdadır. Burada eksik bir bilgi daha vardır. Kurumumuz asıl yoğunluğunu kanalizasyonun yanında içme suyu hatlarına vermiştir. Toplamda bir yıl içerisinde 3 tane dairemiz içme suyu hattı yapmaktadır. Bu 3 dairemizin toplam içme suyu hattı 129.8. Yani yaklaşık 130 kilometre içme suyu hattı yaptık. Özellikle bunun 53.8 kilometresi kırsal mahallelerimizde. Yağmur suyu hatlarıyla ilgili şikayetler var. Kısım kısım, bütçe imkanlarımız doğrultusunda sorunlu noktalara doğrudan gerek kurumumuz gerek müteahhitler eliyle ulaşmaya çalışıyoruz. Son 1 hafta, 10 gündür yağan yağmurlar normal bir rejimle yağmıyor. Afet tarzı yağmurlar. Birçok yeri sel basma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Normal rejime göre yağan yağmurlar değil. Ne kadar hattınız olursa olsun kapasitesi bellidir hatların. 400’lük hattın olduğu yere 600’lük bir yağmur kitlesi ile karşılaşırsanız o hat kaldırmaz. Oraya 600’lük hat da yapamazsınız. Yağmur suyu konularında hassasiyet gösteriyoruz. Ama gerçekten bazı noktalarımız Eskişehir’in coğrafi probleminden kaynaklı sorunlar” dedi.