İşte CHP’nin yeni A takımı  İşte CHP’nin yeni A takımı 

Ramis Tunca istifası ile ilgili olarak “Evet partimden istifa ettim. İstifamın birçok sebebi var geriye dönüp baktığımızda, son seçimlerdeki sürecin hiç doğru yönetilmediğini ve ciddi hatalar yapıldığını, partimizin kuruluş bildirisinde yer alan ana temellerin zamanla kayarak değiştiğini hatta ve hatta iktidara gelebilmek adına fazlaca merkeze yanaşıldığını değerlendirdim. Oysaki, bizim kuruluş amacımız ülkücü iradeyi iktidar yapmaktı. Milliyetçi güç birliği oluşturmaktı temel hedefimiz, oradan uzaklaşıldı. Bu süreçte aslında ayrılma kararını daha önce vermiştim ama seçim sürecinde de partime zarar vermek istemediğim için seçim gününü bekledim, saat 17’de de istifa ettim sonuçları beklemeden” diye konuştu. 

Duyduğumuz bazı şaibeli durumlar var

Tunca şöyle devam etti;

“Tüm Türkiye genelinde hatalar oldu Eskişehir de var bunun içinde. Sorunlar ise, aslında hepimizin bildiği ama söylemekten çekindiği bazı şeyler var. Aslında bir demokrasi örneği verildi Eskişehir özelinde söylüyorum. Eskişehir’de Sayın Nebi Hatipoğlu sandıktan çıktı ve sıralamayı da bozmadı genel başkanımız. Ama tüm illerde yapmadılar mesela bunu. Duyduğumuz bazı şaibeli şeyler var. Sıkıntılı durumlar var. Bunlar da göz ardı edildi. Bunlar benim anlayış olarak yapı olarak kabul edebileceğim şeyler değil. 85 milyonluk bir ülkeyiz, bu görevleri layıkıyla yapabilecek insanlar varken, şaibesi olmayan üzerinde herhangi bir tartışma olmayan insanların meclise gitmesinden yanaydık. Çünkü, üzerinde tartışma olan insanlar baskı altında olurlar. Oraya giden insanların baskı altında olmaması gerektiğini düşünüyorum” 

“Şu an için herhangi bir siyasi partiye gitmek gibi bir düşüncem yok”

Başka partiye geçme gibi bir düşüncesinin olmadığını ifade eden Tunca, “İstifaların olduğu dönemde kendi kişisel görüşüm şuydu, ben genel başkanımızın masadan kalkmasını doğru buldum oradaki tartışmada. Daha net ve açık ifade edeyim, hepsini toplasanız iki puan, üç puan seviyesinde eder ya da etmez olan partilere mahcup edildi. Mansur Yavaş’ın aday olması isteniyordu. Biz Mansur Yavaş’ın aday olmasıyla AK parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden de oyların kayabileceği inancı ve görüşündeydik. Toplumun diğer kesimlerinden de oy alabileceği görüşündeydik. Bunun da iyi bir kamuoyu yoklaması veya teşkilat yoklaması ile belirlenmesi gerektiğini arzu ediyorduk. Aslında genel başkanımız bizim teşkilatlarımızın görüşünü ifade etti orada. Bir anda oldubittiye getirilmesiyle her halde bir iletişim bozukluğu yaşandı ve kalktı masadan. Ben geri dönmemesi gerektiğini düşünenlerdendim kalktıktan sonra. Şu an için herhangi bir siyasi partiye gitmek gibi bir düşüncem yok. Şimdilik nokta. Siyaset son dönemlerde gerçeklerle değil, algıyla uğraşıyor. Dolayısıyla benim algıyla yürüyen bir organizasyon içinde olmam mümkün değil” şeklinde konuştu.