“Eski Şehrin Kuklaları” Projesi kapsamında hem proje partnerlerinin bir araya gelmesi, hem de Avrupa’da gerçekleştirilen kukla tiyatrosu örneklerinin gözlemlenmesi adına Eskişehir Sanat Derneği ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları kukla birimi sanatçıları tarafından Bulgaristan’a teknik ziyaret gerçekleştirildi.

Sabiha Gökçen'in hayatını anlatan belgesel Eskişehir'de Sabiha Gökçen'in hayatını anlatan belgesel Eskişehir'de

Eski Şehrin Kuklaları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin mali desteği ile hayata geçirilen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı” kapsamında hibe desteği almıştır. Programın Sözleşme Makamı, Merkezi Finans ve İhale Birimidir. “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı”, Türk ve AB kuruluşları arasında ortaklaşa uygulanan ortak kültürel miras faaliyetlerinin teşvik edilmesini ve geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu hibe programının genel hedefi, kültür, sanat ve kültürel miras yoluyla sivil toplum diyaloğunun, kültürel miras konusunda uluslararası iş birliğinin geliştirilmesi ve Türkiye’de kültürel değerlerin teşvik edilmesidir.

Eski Şehrin Kuklaları projesi kapsamında planlanan Bulgaristan teknik gezisi 15- 18 Nisan 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi. Proje ortağı Golden Key Vakfı’ndan Proje Koordinatör Yardımcısı Yrd.Doç. Dr. Miroslav Tsvetanov ile proje kapsamında çalışılan Midas’ın Kulakları adlı kukla oyununun yönetmeni Hristina Arsenova’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyarette, Başkent Sofya’da bulunan, proje ortağına ait Theatre Slon ile Sofia Puppet Theatre ve Theatre Ako adlı tiyatrolardan kukla oyunları izlendi. Sofya Ulusal Tiyatro ve Film Akademisi(Natfiz)'nde Proje ortağı Yrd. Doç. Dr. Miroslav Tsevetanov eşliğinde Kukla bölümü Profesörü Slavcho Malenov'un farklı mekanizmalı ipli kuklaların oynatım tekniklerini uygulamalı olarak anlattığı mini atölye çalışması gerçekleştirildi. 

Midas'ın Kulakları oyununun bestecisi Vladimir Djambazov’un da katıldığı teknik gezide, farklı kukla türlerinin yapımı ve oynatımı, kukla tiyatrosu alanında ışık ve müzik kullanımı konularında profesyonel kukla sanatçılarıyla söyleşiler ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Teknik gezinin son gününde, 2019 yılında Avrupa Birliği tarafından Avrupa Kültür Başkenti seçilen Plovdiv kentine ziyarete gidilip, Plovdiv State Puppet Theatre sanat yönetmeniyle görüşmeler ve deneyim paylaşımları gerçekleştirildi.

Eskişehir Şehir Tiyatroları oyuncularından oluşan kukla tiyatrosu ekibi için oldukça verimli geçen teknik ziyarette kukla tiyatrosunun evrensel dili ve sonsuz olanakları ile ilerleyen günlerde yapılacak sanatsal etkinlikler için yeni bakış açıları oluşturuldu.