Eskişehir Baro Başkanı Ankara'ya yürüyor

Baroların seçim sisteminde yapılmak istenen değişikliğe tepki olarak Eskişehir’den Ankara’ya yürüyüş eylemi gerçekleştiren Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz, burada yaptığı konuşmada “Tarihi bir sorumluluğu yerine getirmek üzere bugün cübbemle 1300 kişiye ulaşan Eskişehir Barosu’nu temsilen Ankara’ya yürüme eylemini gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Çünkü cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir baro başkanı kendi bulunduğu şehirden Ankara’ya cübbesiyle yürümek zorunda bırakılmamıştır” dedi.

Gündem 19.06.2020 - 14:21 19.06.2020 - 14:21

Türkiye'nin dört bir yanından barolar her ilde birden fazla baro kurulması, seçim sisteminin değiştirilmesi, avukatlara ilişkin kanunun 76. ve 95. maddelerindeki hak ve yetkilerinin sınırlandırılmasına yönelik yapılmak istenen düzenlemeye karşı bugün Ankara yürüyüşü başlattı. Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz de Ankara'ya yürüyüş eylemi gerçekleştiriyor. 

"İktidar sesimizi duymalı"

Elagöz, “Ben bugün yürümek zorunda hissetmişsem bilin  ki ülkemizde tuz kokmuştur. Bu süreç içerisinde iktidarın en yetkili ağızları ile yağtığımız istişarelerde maalesef olumlu bir netice alamayacağımızı gördük ve bu tür demokratik bir eylem girşiminde zorunda kaldık. Keşke ben bugün yürümek zorunda kalmasaydım. Yurttaşın Devlete karşı bireylere karşı uğramış olduğu haksızlığa karşı haklarını savunan avukatların, meslek örgütü olan baroların susturulmak, parçalanak istenmesi, sadece baroların yok edilmesi olarak değerlendirilmemeli. Olaya sadece bir kurum gözüyle bakılmamalı, ülkede uzun süredir siyasallaşmış yargının asli ve kurucu unsuru olan avukatlar ve onların meslek örgütü olan baroların tamamen devre dışı bırakılmasına sebebiyet verecek bir girişimdir. Şu anda hükümetin hala barolara bilgi verilmeyen bu çalışma ile ilgili getirmek istediği düzenleme ilk kez önümüze gelmiyor. Geçmiş yıllarda FETÖ’nün en güçlü olduğu dönemlerde Devlet içinde en güçlü olduğu dönemlerde beş kez bu çalışma gündeme getirildi ancak yasalaştırılamadı. Bugün itibari ile üzülerek belirtiyorum  ki, FETÖ’nün başaramamış olduğu bu projeyi iktidar yetkilileri hayata geçirme çabası içerisindeler. Bu da bizleri üzmektedir. Bizim mücadelemiz hak mücadelesidir. Bizim mücadelemiz bireysel değildir. Eğer barolar susturulursa bu ülkede konuşacak hiç bir kurum ve kuruluş kalmayacaktır. Eskişehir Barosunun onurlu tarihine altın harflerle yazılacak bir eylemi gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşadığımı belirtmek istiyorum. Sağlık sorunlarım olmasına rağmen bu yürüyüşü gerçekleştireceğim. Süreç üç gün boyunca devam edecek, gücümün yettiği kadar yürüyeceğim. Amacım burada iktidar mensuplarının sesimizi duymasını sağlamak” diye konuştu. 

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa