Eskişehir, 2022’de yapılan sayıma göre sadece bin 79 kişiyle bir milletvekili kaybediyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden üniversiteli gençlere seslendi ve adrese dayalı nüfus kayıtlarını Eskişehir'e aldırmalarını talep etti.

2022 yılında yapılan nüfus sayımına göre Eskişehir'in milletvekili sayısı bin 79 kişi ile 7'de 6'ya düşüyor. Yaşanan bu durumla ilgili açıklama yapan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, üniversiteli gençlere seslenerek adrese dayalı nüfus kayıtlarını Eskişehir'e aldırmalarını talep ediyor. 

Büyükşehir'den üniversiteli gençlere çağrı

Açıklamada "Güzel şehrimizin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil gücünün artması için Eskişehir'i seven tüm gençlerin ikametlerini kentimize almalarını istiyoruz.
Sen de 'Eskişehir'i Seviyorum' diyorsan e-Devlet veya nüfus müdürlükleri üzerinden bu işlemi kolaylıkla yapabilirsin" denildi.

Berlin'deki tabelayı gören Türkler şaşkınlığını gizleyemedi Berlin'deki tabelayı gören Türkler şaşkınlığını gizleyemedi

Son tarih 31 Aralık 2022

Eskişehir'in mecliste milletvekili olarak temsiliyet sayısının yeniden 7'ye yükselmesi için bin 79 kişinin kayıtlarını Eskişehir'e aldırması gerekiyor. Milletvekili sayısının 6'dan tekrar 7'ye yükselmesini sağlamak adına adrese dayalı nüfus kaydının Eskişehir'e alınması yönündeki kural için son tarih ise 31 Aralık 2022 olarak açıklandı.