Türkiye'de kira fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 150 oranında arttı. Ortalama kira bedeli 4 bin 582 liraya çıkarken, Eskişehir'de bu rakam 2 bin 800 lirayı aştı. CHP'li Gürsel Tekin, böyle giderse vatandaşların yüzde 85'inin kiralarını ödemeyecek duruma geleceğini söyledi.

Türkiye genelinde yeni kiraya verilmiş konutlarda ortalama kira bedeli 4 bin 582 liraya çıkarken, Eskişehir'de ortalama kira 2 bin 800'ü aştı.

CHP'li Gürsel Tekin, kira fiyatlarındaki yükselişin halkı barınma kriziyle karşı karşıya bıraktığını belirterek "Vatandaşların yüzde 85'i kira artışının böyle devam etmesi halinde kira bedelini ödemekte zorlanacağını veya ödeyemeyeceğini söylüyor. Büyük bir konut krizi ile karşı karşıyayız. Fiyatların bu şekilde artmaya devam etmesi halinde büyük şehirlerde yaşayan, o şehirde çalışan insanların gelirleri kiraya bile yetmeyecek" dedi. 

"Binlerce insan evsiz kalabilir"

Tekin şunları söyledi:

EPDK'dan elektrik fiyatlarına zam açıklaması EPDK'dan elektrik fiyatlarına zam açıklaması

"Bu trendin devamı halinde iki çalışanlı bir aile iki maaşla bile bir evde oturamaz. Sonuçta binlerce insan evsiz kalabilir, yaşadığı şehirde barınamaz hale gelebilir. Kriz sonbaharda yeni bir boyut kazanacak.

"Müdahale edilmezse..." 

Konut fiyatlarındaki artışın sebeplerinden birinin de negatif reel faiz politikası olduğunu söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "Konutlar bir sermaye saklama enstrümanı haline dönüştü. Bugün sermaye sahipleri konut toplayarak paralarını enflasyona karşı güvence altına almaya çalışıyor. İkinci sebep yabancılara konut satışı karşılığı vatandaşlık" dedi. Gürsel Tekin, "Artan fiyatlar ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiriyor. Bu duruma acil müdahale edilmezse kış ayları gelmeden ağır bir sosyal sorun yaşanacak" uyarısında bulundu.