Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, 5 Haziran 2022 Pazar günü yapılacak olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında düzenlenecek merkezi sınava ilişkin açıklamalarda bulundu.

ESTÜ'de mezuniyet coşkusu ESTÜ'de mezuniyet coşkusu

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Töre, 128 okulda, 875 sınav salonunda toplam 10.073 öğrenci sınava katılacağını belirterek, " 4 öğrencimiz evde, 1 öğrencimiz ise hastanede sınava girecektir. Gerçekleşecek sınavda ilimiz genelinde 23 kurye, 1648 görevli (bina sorumlusu, öğretmen, salon başkanı vb.) bulunmaktadır. İlimiz genelinde sınav yapılacak olan okullarımızdan 100 tanesi emniyet bölgesinde, 28 tanesi jandarma bölgesinde yer almakta olup güvenliğin sağlanması açısından 1214 emniyet ve jandarma personeli görev almaktadır" diye konuştu. 

"Okullar hazır"

Pervin Töre, "Sınav yapılacak okullarda dersliklerin kontrol çizelgesi oluşturularak bu çizelgeler doğrultusunda il ve ilçe yöneticileri sınav yapılacak okulları ziyaret ederek gerekli kontrolleri gerçekleştirmiş ve bu okullarımızın sınava hazır olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin sınava yönelik motivasyonlarının artırılması amacıyla rehber öğretmenler ile toplantı yapılmıştır. Sayın Valimizin başarı dileklerini ilettiği afişler hazırlanarak okullarımızın bahçelerine asılmıştır" dedi.

Pervin Töre: Bir ilk

Töre, şöyle devam etti;

"Bakanlığımız tarafından hazırlanan kılavuzlara, bu yıl ilk kez görme ve işitme yetersizliği olan öğrenciler için erişilebilir kılavuzlar eklenmiştir. Görme yetersizliği olan öğrencilerimiz için 'sesli betimleme' ve işitme yetersizliği olan öğrencilerimiz için ise 'işaret dili' ile düzenlemeler yapılarak erişime sunulmuştur.  Sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında önceki yıllardan farklı herhangi bir değişiklik yoktur. Geçen yıl olduğu gibi 2022 yılında da sınav uygulaması iki oturum hâlinde gerçekleştirilecek olup öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacaktır. Birinci oturum Türkiye saatiyle 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacaktır. Öğrencilerimiz en geç saat 09.00’da okullarında bulunmalıdır. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecektir. İkinci oturumda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacaktır. Sınav sonuçları, 30 Haziran 2022 tarihinde "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek olup öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecektir.Sınav ile ilgili velileri bilgilendirme ve öğrencileri bilgilendirmeye yönelik iki ayrı video Müdürlüğümüzce hazırlanarak öğrenci ve velilerimize ulaştırılmıştır.Sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar diler; yönetici, öğretmen ve velilerimize emekleri için teşekkür ederiz"