Eğitim öğretim yılının başlayacağı zamanlarda velilerin en büyük sorunlarından kayıt parası ile ilgili konuşan Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre kayıt parası olayını sonlandıracaklarını ifade etti. Töre, “Okulların istekleri üzerine göre gelen bütçeden en küçük okula bile 40 Bin, 50 Bin, okul müdürünün istediği kadar, okul müdürünün belirlediği öğrenci sayısı ve ihtiyaca göre bütçe ayrıldı. 20 Milyon 563 Bin kırtasiye, toner, dezenfektan bütçesi geldi.” diye konuştu. 

“Öncelikle eksikleri tespit ediyoruz”

Töre, “Göreve geldiğimizde ilk icraatlarımızdan biri Gazi Meslek Anadolu Lisemizde kendimiz Kimya laboratuvarımızı kurduk. Okulların hijyen ihtiyaçlarını tamamen hiçbir ücret almadan Gazi Meslek Teknik Anadolu Lisemizden direk karşılıyoruz. Sıvı sabun olsun, hijyen maddesi olsun, tuvalet kağıdı üretiyoruz yine Atatürk Meslek Teknik Anadolu Lisemizden, bunlara yok denilmesin, ihtiyaç duyulmasın diye. Eksikleri öncelikle tespit ediyoruz” diye konuştu. 

Okul bazlı bütçe uygulama sistemi

Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun’un da katıldığı toplantıda 2022-2023 eğitim öğretim yılını değerlendiren Töre, “Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı 482 resmi, 115 özel toplam 597 okulumuzda 12.763 öğretmenimiz ve 164.963 öğrencimiz 180 iş gününü başarıyla tamamlayarak 16.06.2023 Cuma günü itibariyle tatile girecektir. Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen Temel Eğitimde Okul Bazlı Bütçe Uygulama Sistemi ile okullarımızın temizlik, kırtasiye, onarım ve donatım ihtiyaçlarını yerinde ve zamanında karşılamak amacıyla ilimize toplam 20.563.445 TL ödenek gelmiştir” şeklinde konuştu. 

Gönül Bağı projesi

Gönül Bağı Projesi hakkında da bilgi veren Töre, “Proje kapsamında engelli çocuklar bakımevi ve çocuk kulübü ziyareti, ailelerle kahvaltı etkinliği, farkındalık ve topluma hizmet uygulaması, özel gereksinimli çocuğu olan aileler için halk eğitim kurslarının açılması, anneler için mamografi ve kalın bağırsak tarama faaliyeti, meslek liselerinin özel gereksinimli çocuğu olan aileler için hami olması, anneler ile kişisel bakım etkinliği, kültürel faaliyetler, sinema etkinliği, bilgilendirme semineri, psikososyal destekler, babalar ile birliktelik etkinliği, sorunlarla başa çıkma toplantıları gibi faaliyetler gerçekleştirilmektedir” dedi.

Depremden etkilenen vatandaşlara yönelik çalışmalar

Depremden etkilenerek ilimize gelen vatandaşlarımız Eskişehir Öğretmenevi ile Ali Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde misafir edilmiştir. Psikososyal Destek Alanları açılarak 5 Rehberlik ve Psikolojik Danışman öğretmen görevlendirilmiştir. KYK yurtlarında Milli Eğitim Marketleri açılmış olup vatandaşlarımızın ihtiyaçları karşılanmaktadır. Öğretmenevinde giysi odası açılarak depremzede vatandaşlarımıza kıyafet, temizlik, hijyen ve kişisel bakım malzemeleri, kuaför bakımı gibi bir çok konuda yardım sağlanmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde Depremzede Koordinasyon Merkezi oluşturulmuştur. Bu merkezde 24 saat esaslı çalışarak ilimize gelen okul çağındaki çocukların bilgileri alınmakta olup, kurulan komisyon tarafından resmi ve özel okullara kayıtları yapılmaktadır” dedi.

Sonuçlar 26 Haziran’da

4 Haziran 2023 Pazar günü uygulanacak olan, 2023 Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav başvuruları ile ilgili de konuşan Töre, “Bakanlığımız tarafından merkezi olarak gerçekleştirilmiş olup öğrencilerimizin sınava katılmasına yönelik bir zorunluluk bulunmamaktadır. İki oturum halinde uygulanacak olan sınavın 75 dakikalık ilk oturumunda sözel alandan 50 soru, 80 dakikalık ikinci oturumunda ise sayısal alandan 40 soru sorulacaktır. Birinci oturum Türkiye saatiyle 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacaktır. Öğrencilerimiz en geç saat 09.00’da okullarında hazır bulunacaklardır. Sınav sonuçları, 26 Haziran 2023 tarihinde "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek olup öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecektir” diye konuştu.