Frankfurt Türk Tiyatro Festivali ve Starke Stücke Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali kapsamında Tiyatro Frankfurt işbirliği ile gerçekleştirilen organizasyona izleyiciler yoğun ilgi gösterdi ve oyun büyük bir beğeni ile izlendi. 5-7 Mart tarihleri arasında üç temsil gerçekleştiren “Geçmem Gerek” iki farklı sahnede yaklaşık bin kişi ile buluştu.

Eskişehir Şehir Tiyatroları sanatçısı Berkay Akın’ın Türkçeye çevirdiği ve yönettiği oyunun Fransız yazarı Marie Yan da izleyenler arasında yer aldı. Minik izleyicilerin ve yetişkinlerin birlikte izlediği “Geçmem Gerek”  hem seyircilerden hem de festival yetkililerinden tam not aldı. Festival kapsamındaki oyun sonrası izleyicilerle bir araya gelen yönetmen ve oyuncular, oyun üzerine sohbet ederek, minik izleyicilerin merak ettikleri soruları cevaplandırdılar.

Sınırların ortadan kalktığı, hepimize ait ortak bir dünyada yaşamak istiyorsak, müziğin, resmin, yani sanatın gücüne inanmamız gerektiğinin önemini, müzikli ve renkli bir dille anlatan oyunun Eskişehir’in kardeş şehri Frankfurt’ta sahnelenmesi iki şehrin tiyatro ilişkilerini güçlendirmesi ve yeni projelerin hayata geçirilmesi noktasında faydalı bir buluşma oldu.