TÜRK İŞ, DİSK, KESK, TMMOB Eskişehir Şubeleri ve Eskişehir Tabip Odası, 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesi, eski İl Sağlık Müdürlüğü binasında önünde basın açıklaması yaparak alanlarda olacaklarının mesajını verdi.

Eskişehir'de Porsuk Çayı kahverengine boyandı Eskişehir'de Porsuk Çayı kahverengine boyandı

Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, 1 Mayıs günü saat 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda olacaklarını söyledi. Alkan “işçi sınıfının, emekçilerin sesine, sözüne, gücüne hem dünyada hem de ülkemizde her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Bugün dünyanın dört bir yanında hakları için, adalet için, demokrasi için, barış için mücadele eden işçilerin, emekçilerin, gençlerin, kadınların sesleri 1 Mayıs meydanlarında buluşacak” dedi. 

“Doğal afetleri felakete çevirdiler”

İnsanca çalışmak ve insanca yaşamak bir yana, hayatta kalmalarını bile sağlamaktan çok uzak bir düzenle karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Alkan, “Sadece 4 yılda 5,5 milyon işsize 3,5 milyon yeni işsiz daha eklendi. Ücretlilerin sayısı hızla artarken, emeğin milli gelirden aldığı pay yüzde 38’den yüzde 25’e düştü; sermayenin payı yüzde 44’ten yüzde 57’ye yükseldi. İşçiden alıp patronlara verdiler, fakirden çalıp zenginin kasasını doldurdular, dar gelirliden alıp rantiyeye kaynak aktardılar, rant için kentleri ve doğayı betona boğdular, asırlık yardım kuruluşlarını bile depremde çadır satar hale getirdiler, doğal afetleri felakete çevirdiler” şeklinde konuştu.