Her gün taşıdığı binlerce yolcu ile Eskişehir’de toplu taşımanın kalbi olan ESTRAM, işletime başladığı 24 Aralık 2004’ten bugüne kadar 600 milyonu aşkın yolcu taşıyarak 18’inci yılında yeni bir rekora koştu.

24 Aralık 2004’te işletime sunulan ve hizmete başlayan Eskişehir Hafif Raylı Sistem İşletmesi (ESTRAM) 2004 yılından bugüne Eskişehirlilerin erişilebilir, konforlu ve güvenli ulaşımı için çalışarak 18 yılda 600 milyondan fazla yolcu taşıdı ve önemli bir rekora imza attı.

Üç etap halinde yapılarak 55 kilometre hat uzunluğuna ulaşan Eskişehir hafif raylı sistemi, kenti demir ağlarla örerken tramvaylar şehirde 43,5 milyon kilometre mesafe ile 5 milyon sefer yaptı. 600 milyonun üzerinde yolcu taşıyan ESTRAM, çalışma prensibi ve sorunsuz işletimi ile de Türkiye ve Avrupa’da birçok fuar ve kongreye de davetler alarak örnek gösterilmeye devam ediyor.

AK Parti eski Eskişehir il başkanından çevre yolu çıkışı AK Parti eski Eskişehir il başkanından çevre yolu çıkışı

ESTRAM’ın 18 yıldır Eskişehirlilerin beğenisi ve desteği ile hizmet vermeye devam ettiğini belirten ESTRAM Ulaşım AŞ Genel Müdürü Hakan Murat Bayındır, “Sayın Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in vizyonuyla ESTRAM olarak vatandaşlarımızın konforlu ve güvenli bir şekilde sevdiklerine kavuşabilmeleri için çalışıyoruz. ESTRAM olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyemizin hazırladığı Ulaşım Master Planı çerçevesinde 24 Aralık 2004’te tramvay projemizi hayata geçirerek işletime başladık. Hizmete başladığımız günden bu yana 18 yıllık süreçte tramvaylarımız 5 milyon sefer yaparak bugüne kadar toplamda 600 milyondan fazla yolcu taşıdı. 18 yıllık tecrübemizle gerçekleştirdiğimiz yenilikler ile birlikte, Elektronik Ücret Toplama Sisteminin alt yapısı ve cihazlarını yenilemiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Ücretsiz wifi, güncellenen mobil uygulama, QR bilet,2-3-4-5 binişlik biletler, bankaların temassız özellikli banka ve kredi kartları alternatif ödeme seçenekleri olarak vatandaşların hizmetine sunulmuştur. Bunlarla birlikte sosyal çalışmalarla da özel günlerde etkinlikler düzenledik. Sistemi görmek ve tanımak isteyen öğrencilerimizi, yerli ve yabancı misafirlerimizi tesislerimizde ağırladık. Tecrübe ve birikimimizi davet edildiğimiz fuar ve kongrelerde paylaşmaya devam ettik. Sürdürülebilir ve çevreci yapısıyla ESTRAM, 2004’ten bu yana olduğu gibi Eskişehir’in çevresini, havasını koruyarak hemşehrilerimize en iyi hizmeti vermeye devam edecektir.” diye konuştu.