Eskişehir’de 112 Acil Çağrı Merkezi, 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam ediyor. Emniyet, itfaiye, orman işletme müdürlüğü ile jandarma komutanlığı, sağlık ve AFAD birimlerinin yer aldığı merkezde, gelen ihbarların olay ve adres bilgilerini ortalama 25-30 saniye içinde alınıp içeriğine göre ilgili kurumların operatörlerine iletiyor. İhbarın niteliğine göre de ilgili kurum ekipleri yönlendirerek olaylar çözüme kavuşturuluyor.

Alınan bilgilere göre Eskişehir 112 Acil Çağrı Merkezi’nde 2023 yılının ilk 6 ayında milyonlarca çağrı alındığını ve bunların büyük bir kısmının gereksiz çağrı olduğunu kaydedildi. 

Eskişehir’de ilkleri başaran doktora vefa Eskişehir’de ilkleri başaran doktora vefa

Asılsız ve sıra dışı ihbarlar ise şu sözlerle ifade edildi:

“'Arılar kovanı terk etti, onları bulun’, 'Kafesteki kanarya evden kaçtı, ağaçtan gidip alabilir misiniz?’, ‘Balkondaki halım küs olduğum alt komşumun balkonuna düştü’, ‘Çocuğum için dron almıştım, karşı binanın çatısında kaldı’ gibi ihbarlar geliyor. En ilginç çağrılardan bir tanesi de ‘Telefonum ve cüzdanımı falezlerden düşürdüm, lütfen onları kurtarır mısınız’ şeklinde olmuştu. Refüj sulaması, site içerisindeki ağaç dallarının elektrik direklerine değdiği gibi yoğun çağrılar gelmekte.”