A’dan Z’ye neredeyse tüm ürünlere gelen zamlar, vatandaşı zor durumda bırakıyor. Gıdadan giyime, kırtasiyeden çocuk mamasına kadar gelen zamları kara kara düşünen vatandaşlar, zamların üzerine bir de kabarık gelen faturalar eklenince çaresiz kaldı. Özellikle ekmek, un, yağ gibi temel gıda maddelerine gelen zamlar vatandaşın belini büktü.

Son dönemde önü alınamayan zamlarla baş edemeyen vatandaş çeşitli giderlerinden tasarruf etmeye başladı. A’dan Z’ye gelen zamlar emekli, işçi, memur herkesi etkilemeye devam ediyor. Standart bir maaşla geçinmeye çalışan, işçi, emekli ve memurların dayanacak gücü kalmadı. Markete zorunlu ihtiyaçlarını almak için giden vatandaşlar her gün yeni zamlarla karşı karşıya kalıyor. Çoğu aile markete çocuklarını götüremediklerini çünkü istedikleri ürünlerin yüzde yüz zamlandığını belirtiyor. 

Zamlar herkesi etkiledi

İşçi, emekli, memur yaşanan zamlar herkesin boynunu büküyor. Özellikle çocuk ve torunlarına eskisi kadar hediye alamamaktan dert yanan emekliler zamlara artık dur denmesi gerektiğini belirtiyor. Alınan maaşların kısa sürede erimesinden dert yanan, işçi, emekli ve memurlar özellikle elektrik ve doğalgaza gelen zamlar nedeniyle zorunlu pek çok gıda ihtiyaçlarından vazgeçtiklerini ifade ediyorlar. Fatura ödemek için çalıştıklarını ifade eden vatandaşlar, “Kendimizi bırakın, çocuklarımızın geleceği için yatırım yapmayı bırakın yarın ne yiyeceğimizi düşünür hale geldik” diye konuştular. 

Maliyetler her gün artıyor

Artan maliyetler dolayısıyla ürünlerini zamlı satmak zorunda kalan esnaf da durumdan hiç hoşnut değil, “Bizler Eskişehir’de her zaman sürümden kazanmak isteyen, devamlı müşterileri olan esnaflarız. Ancak bu yıl müşteri kalmadı. Her gün maliyetler artıyor. Mecburen bu maliyetleri ürünlere yansıtıyoruz ancak müşterimiz yarı yarıya azaldı. Bizler uygun fiyata satalım, herkese satalım isteriz. Şu an kriz çok büyük” diye yaşanan duruma tepki gösterdiler. 

Eskişehir'de 100 lira ile başladığı işinde patron oldu Eskişehir'de 100 lira ile başladığı işinde patron oldu

Zamlanmayan bir şey kalmadı

Her gün yeni bir zam haberi ile güne uyandıklarını ifade eden vatandaşlar, “ Her şeye sürekli zam geliyor. En basiti ekmek kaç kez zamlandı. Ekmek bu nasıl alınmaz, nasıl yenmez. Hesaplayın üç ya da dört çocuklu bir ailenin ekmek giderini. O bile bir aile bütçesini nasıl sarsıyor. Peki ya mama ve bez fiyatları. Bebek şampuanları, deterjanlar… Durum çok kötü. Yağ, şeker, un  dolar, euro, altın ve akaryakıt fiyatları arttı. Artık geçinmek öyle zor ki. Hele tek maaş ile geçinmek çok daha zor” diye konuştular. 

Çarşı pazar çıkılacak gibi değil

Hayat pahalılığı her geçen gün artan ülkemizde elektrik, doğalgaz,  akaryakıta gelen zamlar, kabaran faturalar ve artan gıda fiyatları vatandaşları mağdur ediyor. Özellikle eşi çalışmayan ve asgari ücret ile geçinmeye çalışan vatandaşlar çarşı ve pazardaki fiyatlardan dolayı mağdur olduklarını ifade ediyorlar. Temel gıda fiyatlarına dikkat çeken vatandaşlar şöyle konuştu: “Pazara lütfen yetkililer de çıksın, fiyatları lütfen görsünler. Bir patlıcan, domates fiyatlarına baksınlar. Lütfen. Bunlar fakirin yemeği değil miydi? Biz bu gıdaları bile kilo ile alamıyoruz artık. İster market ister Pazar olsun taneyle sebze meyve alır olduk. Bir kilo muzun fiyatını biliyor musunuz? Patates, soğan ne durumda? Bir eve soğan girmezse ne olur? Yağ, un, şeker bir evde olmazsa olur mu? Çocuklarımız var bir çikolata almayalım mı? Bizim çocuklarımız tatlı yemeyi, ayda bir kere de olsa dışarıda yemek yemeği hak etmiyor mu? İnanın hayır demek çok zor. Her şeye zam geliyor. Bir şeye değil ki. Evet kazanıyoruz ancak faturalara kazanıyoruz” 

Geçen yıllarda 100 liraya dolan pazar çantası 300’e dolmuyor

Önceki yıllarda 100 TL ile bir pazar arabası rahatlıkla doldurulabilirken, bugün 300 liraya pazar arabası doldurulamıyor. Vatandaş gıda ürünlerini taneyle almaya başladı. Önceki yıllarda kilo fiyatı etiketlere yazılan ürünler gram fiyatları üzerinden satılmaya başladı. Bu da ekonomik krizin mutfağa kadar girdiğini gözler önüne serdi. Vatandaşın umudu ise yaz ayları. Vatandaşlar yaz aylarında en azından yaz sebze ve meyvelerini daha uygun fiyatlara tüketmek istiyor. 

Ekonomi aile kurmaya bile engel

Asgari ücret ile çalışan Oktay Ünal, “200-250 TL arası elektrik faturası geliyor. 500- 600 TL arası doğal gaz faturası geliyor. 1000- 1500 TL arası değişiyor market alışverişim. Yani kendi giderlerim hariç bunların içerisinde şimdi son zamanlardaki yaşanan ekonomik kriz hayat pahalılığı vs. daha bir sürü şey sayabilirim size. Nasıl geçinelim bu hayat pahalılığında.  Evlenmeyi düşünüyorum kız arkadaşımla ama bir türlü kenara para ayıramıyorum. Yani diyeceğim o ki aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık misali bir asgari ücretlinin yaşantısı bu şekilde” 

Geçinmek için uğraşıyoruz ne yatırım var ne birikim

Eskişehir’de asgari ücret ile çalışan Abdullah Emre Çam, “Asgari ücret alıyorum. 200-250 TL arası elektrik faturam geliyor. 600- 650 TL arası doğalgaz faturam geldi.  Maaşıma göre alışveriş yapabiliyorum her istediğimi alamıyorum net bir fiyat ise 1500 TL’yi buluyor.  2 buçuk yaşında oğlum var bezi maması sütü aylık 600 700 TL’yi buluyor. Sosyal aktivite olarak çok nadir gidiyoruz çalıştığım iş yerinde hafta içi ve hafta sonu mesailere kalıyorum fırsat bulamıyorum. Geçinmek için uğraşıyoruz ne yatırım var ne birikim bu gidişle de biraz zor. Sağlık için illaki sağa sola biraz para bırakıyorum bırakmak zorundayım kimseye muhtaç olmamak için. Onun dışında ayırdığım veya ayırabildiğim bir bütçe yok.Bütün her şeyde tasarrufa gittiğim olmuştur ama ben gittikçe fiyatlar daha da çok artıyor o yüzden bende tasarrufu kestim bakalım ne olacak. Son olarak hakkımızda her şeyin hayırlısı olsun” diye yaşadığı durumu özetledi.