Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde çıkan orman yangınına müdahaleler devam ediyor. 

Kümbet ve Oynaş kırsal mahalleleri arasındaki alanda henüz belirlenemeyen nedenle orman yangını çıktı.

Durumun bildirilmesi üzerine bölgeye Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü görevlileri ile çevre belediyelerden itfaiye ekipleri yönlendirildi. Bölgeye destek ekipleri sevk edildi.

Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın nedeniyle Afyonkarahisar’ı Eskişehir’e bağlayan karayolu İhsaniye ilçesine bağlı Demirli Köyü Kavşağı’ndan itibaren jandarma ekipleri tarafından tek yönlü olarak araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

Eskişehir’de milattan öncesine dayanan tarih Eskişehir’de milattan öncesine dayanan tarih

Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Çetin koordinesindeki ekipler bir uçak, beş helikopter, 14 arazöz, beş su tankeri ve itfaiye desteğiyle alevleri kontrol altına almaya çalışıyor.

Yangının, şu an için yerleşim bölgeleri için tehdit oluşturmadığı bildirildi.

Eskişehir Valiliği’nden orman yangınıyla ilgili açıklama

Seyitgazi’deki orman yangını ile ilgili Eskişehir Valiliği’nden açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Seyitgazi İlçesi Oynaş Mahallesinde saat 13.00 sıralarında ilk belirlemelere göre balya makinesinin kıvılcım atması sonucu meydana gelen anız yangını, Gökbahçe ve Kümbet Mahallelerindeki ormanlık alana hızla sıçramıştır. Yangına, bir yangın söndürme uçağı, beş helikopter, üç iş makinesi, 20 arazöz, sekiz itfaiye aracı, üç loder, altı dozer, beş su tankeri, iki greyder ve yaklaşık 200 personel ile müdahale edilerek kontrol altına alma çalışmaları sürdürülmektedir. Çevre illerden personel ve araç destekleriyle müdahaleye devam edilmektedir”