Eskişehir Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Gürdal Sarıkaya, yeni yılla birlikte kuaförler ve berberlerin fiyat tarifelerinin güncelleneceğini duyurdu. Sarıkaya, kentteki tüm kuaför ve güzellik merkezlerinin izin gününün pazar olacağını ve söz konusu uygulamanın 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacağını da kaydetti.

Yeni yılla beraber yeni zamların geleceğini duyuran Sarıkaya gelen zamların en düşük seviyede olacağını belirtti. Artan maliyetleri karşılamak için zam yapmak zorunda kaldıklarını aktaran Sarıkaya, kulaktan kulağa çok büyük zam geleceği konuşulduğunu gelecek zammın büyük olmayacağını vurguladı. Kentteki tüm kuaför ve güzellik merkezlerinin izin gününün pazar olacağını belirten Sarıkaya, söz konusu uygulamanın 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacağını kaydetti. 

"KDV yüzde 8'e düşmeli" 

Kuaförlerin ve güzellik merkezlerinin KDV’sinin yüzde 18 olduğunu aktaran Sarıkaya, KDV oranın yüksekliğinin bellerini büktüğünü dile getirdi. Hükümetten KDV’lerini yüzde 8’e düşürmelerini talep ettiklerini ifade eden Sarıkaya, KDV’nin düşürülmesinin esnafa nefes olacağını aktardı. 

Eskişehir'de önemli Kalabak Su ve Halk Ekmek açıklaması Eskişehir'de önemli Kalabak Su ve Halk Ekmek açıklaması

"Devlet elimizden tutmalı" 

Esnaflarının Bağkur’lu olduğunu belirten Sarıkaya "Bağkur ile SGK arasında eşitsizliğin olduğunu düşünüyoruz. Haklarımız eşit değil. BAĞKUR’lu olarak iş göremezlik rapor paramız olmuyor. Erkeklerin prim sayısı 9 bin kadınların ise 7 bin 200. SGK’da 5 bin iş günü ile emekli olunabiliyor. Burada 10 yıla tekabül eden bir zaman farkı var. Emeklilik günü açısından da maaş açısından da BAĞKUR ile SGK eşitlenmeli. Bağkur emekli maaşı ile SGK emekli maaşı arasında yüzde 18 oranında bir fark var. Devletimize sesleniyorum biz sanatkar esnaflarız, elimizden tutulmalı. Büyük bir okyanusun içerisinde yüzüyoruz. Devlet büyüklerimiz elimizden tutması gerekiyor, yoksa biz bu okyanusta yavaş yavaş boğularak yok oluruz” şeklinde konuştu.