Devletin yetkiyi 81 il valiliklerine verdiğini, valiliklerin de illerde meslek temsilcileri ile bir araya gelip görüşlerini alarak bir izin günü talep edildiğini açıklayan Eskişehir Berberler ve Kuaförler Odası Başkan Gürdal Sarıkaya, “Biz de şehrimizde araştırmamızı ve anketlerimizi yaptık çıkan sonuçları sayın valimize sunduk. Valimizde bugün çıkan sonuçları bizlere açıkladı.” dedi.

Meslektaşlarından ricası olduğunu dile getiren Gürdal Sarıkaya, “Odada 1500 kişiyiz. Burada herkesin gönlüne göre karar almak mümkün değil. Bu sebeple hepimiz valiliğimizin aldığı gün kararına saygı duyup uymamız gerekiyor.” diye konuştu.

Pazar günü gelin saçı ve damat tıraşı yaptıracak vatandaşların saatli bir şekilde, davetiyelerini getirerek odalardan izin alınabileceğini ifade eden Sarıkaya, “Gelin saçı ve damat tıraşı dışında başka bir müşteriye hizmet edildiği zaman yaptırım cezaları uygulanacak. İlk hatada uyarı ikinci hatada pazar günleri hiçbir hizmet için izin alamama yasağı olacak. Aynı zamanda sebepsiz yere pazar günü kuralını çiğneyen meslektaşlarımıza da büyük yaptırımlarla para cezası uygulanacak.” dedi.

Güzellik uzmanlarının ellerinden alınan dükkanlarında mevcut olan cihazlarını kullanamamaları yasağının kalktığını dile getiren Sarıkaya, “İşyeri açma ruhsatnamesinde tali faaliyet konusu işleterek işlemlerine devam edebilecek.” dedi.