Eskişehir'de bir kahvaltı organizasyonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Gürdal Sarıkaya, Eskişehir için pazar olarak belirlenen izin gününün değişmeyeceğini sadece uygulama tarihin 1 Ocak 2023 ertelendiğini söyledi.

Ticaret Bakanlığı, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde daha önce alınan ve 1 Ekim 2022’de uygulanması planlanan kararın 1 Ocak 2023’e ertelendiğini açıkladı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Gürdal Sarıkaya, Eskişehir için pazar olarak belirlenen günün değişmeyeceğini sadece uygulama tarihin 1 Ocak 2023 ertelendiğini belirtti. 

Kuaför ve Berberlerin gündeminde izin günü tartışması yer aldığını dile getiren Sarıkaya, Türkiye 122 odanın faaliyet gösterdiğini belirterek, Türkiye genelinde izin günün tayin edilmemesinden dolayı söz konusu uygulama tarihinin 1 Ocak’a ertelendiğini söyledi. 

Diğer illerdeki odaların izin gününü belirleyemediği için bakanlıktan süre talep ettiklerini ifade eden Sarıkaya, “İzin gününü tayin edenler için odalar için alın kararlar geçerli. Kanun çıkmadan önce kentteki meslektaşlarımız Pazar gününü ısrarla istediler. İzin günümüz olması lazım, 7 gün fazla şeklinde gerekçeler sundular. Bu karar için Meclis’in kapısında yattık. Hizmet sektörüyüz, çalışma saatlerimiz çok uzun ailemize, evimize vakit ayırmamız gerekiyor. Alınan karara meslektaşlarımızın saygı duymasını bekliyoruz” şeklinde konuştu. 

Eskişehir'de çiftçilerin zorlu mesaisi başladı Eskişehir'de çiftçilerin zorlu mesaisi başladı

"11 mülteciye müdahale edildi" 

Kayıt dışı faaliyet gösteren mültecilerle ilgili mücadelelerinin devam ettiğini kaydeden Sarıkaya, 11 mülteciye müdahale ettiklerini aktardı. Vergilerini ödeyen meslektaşlarının hakkının yendiğini belirten Sarıkaya, meslektaşlarının hakkının yenmemesi için mücadeleye edeceklerini söyledi.