Tarım Orkam Sen Eskişehir İl Temsilcisi, Veteriner Hekim Hamza Yaşar Akın, 29 Mayıs'ta Ankara'da olacaklarını belirterek, "Sağlık, emek ve meslek örgütleriyle hep beraber yan yana, omuz omuza pankartlarımızla, önlüklerimizle, 29 Mayıs'ta Ankara'da beyaz mitingdeyiz" dedi.

Akın, "Veteriner Hekimler, diğer tüm sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu ve şikâyet ettiği koşullara da muhataptırlar. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışırlar zoonoz hastalıklara yakalanırlar. 2008 yılında fiili hizmet zammı/yıpranma payı AKP hükümetince haksız olarak elimizden alınmış daha sonra 5510 sayılı kanunun 40.maddesi değişikliği ile sağlık çalışanları ve bazı meslek gruplarına fiili hizmet zammı geri verilmesine rağmen veteriner sağlık emekçileri mağdur edilmiştir. Fiili hizmet/yıpranma payı hakkımızın kamu ve özel sektör çalışanları için geri verilmesini istiyoruz.  Veteriner hekimler ve veteriner sağlık çalışanları görev yaptıkları her alanda sözlü ve fiziki şiddete maruz kalmakta, canından olmaktadır. Tüm ısrarlı taleplerimize rağmen 15.04.2022 tarihinde TBMM’de kabul edilen sağlıkta şiddet yasası kapsamı dışında tutulmuşlardır. Yasa dışında tutulmamızı kabul etmiyoruz. Kapsam içine alınmamızı, etkin koruma talebimizi tekrarlıyoruz. Dünya Halk Sağlığı Örgütü ile Gıda ve Tarım Örgütü'nün Ortak Zoonotik Hastalıklar Uzmanlar Komitesi zoonozların sayısının 200'e ulaştığını, 2000 yılından sonra da bu hastalıklara çok sayıda hastalığın ilave olduğunu bildirmektedir" diye konuştu. 

TESMER Eskişehir'de görev dağılımı yapıldı TESMER Eskişehir'de görev dağılımı yapıldı

"Biz veteriner sağlık sınıfı emekçileri de varız!" 

Akın, "İnsan ve hayvan sağlığı bir bütündür. Ayrımcılık büyük bir sağlık sorunudur! Emek bizim söz bizim sağlık hepimizin! Sağlık, emek ve meslek örgütleriyle hep beraber yan yana, omuz omuza pankartlarımızla, önlüklerimizle, 29 Mayıs'da Ankara'da beyaz mitingdeyiz" dedi.