Türkiye Lokantacılar, Pastacılar Federasyonu Genel başkan Vekili ve Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen "Amacımız  yeni uyum yasaları ile gelen mesleki yeterlilik kanununca Eskişehirimiz’de  tüm  meslektaşlarımıza bu eğitimleri aldırmak  ve mesleğinde  eğitimsiz ve belgesiz  hiçbir esnafımızı bırakmamaktır. 2018 yılında göreve geldiğimiz ilk günden bu yana Eskişehir'de ustalık belgesi bulunmayan bir tek işletme bile bırakmayacağız demiştik ve bu misyonla yolumuza devam ediyoruz. Eskişehir'de mesleki çıraklık eğitim merkezinden sonra odamızı sektörümüzün eğitim ve kurs merkezi haline getirdik. Türkiye’de mesleki eğitim kursları ve belgelendirme yaparak örnek odacılık sergileyerek Eskişehir’de ilk eğitim seferberliği başlatan ve bunun devamını sürdürebilen oda ve yöneticiler olmamızın haklı gururunu yaşıyoruz" dedi.

Bu belgeyi çok önemsiyoruz

İşsizliğin önlenmesi için İşkur tarafından verilen prim teşvikinin mesleki eğitim alanlar için 2-3 kat artırıldığına değinen Bilen şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle kadınlar ve gençlerin istihdamını artırmak için verilecek prim teşvikine mesleki yeterlilik belgesine sahip olma kriteri getirilmesini çok önemsiyoruz. Mesleki Ustalık Belgesi sahibi olmanın önemi gittikçe artacaktır. Bundan sonra lokanta açacak olan herkes ister Ticaret Odasına ister esnaf odasına kaydı olsun mutlaka ustalık belgesiyle belediyeye başvuracak. Bu belge olmadan işyeri açılmasına müsaade edilmeyecek"

Her şey insan sağlığı için

Bilen, Eskişehir’de hizmet sektöründe çalışan esnafın Bakanlığın 3308 sayılı mesleki eğitim kanunu kapsamı dışında kalan meslek dalları için resmi gazetede ilan olunan çıraklık eğitimi uygulaması yapılmayan meslek dallarında kebapçılık-köftecilik-dönercilik-pidecilik-lahmacunculuk-aperatif yiyecek maddeleri imalatı (tantuni, ciğer, kokoreç, midye, gözleme, katmer, dürüm sıkma, çiğ köfte) simitçilik imalatı, çorbacılık işkembecilik, hamburger, tost, kumpir, pizza gibi mesleklerde eğitimli lokantacı ve gıda satışı yapan işyerlerinin olmasının şehir ve ülke adına çok büyük bir katma değer olduğunu her şeyin insan sağlığı için olduğunu belirterek eğitimin olduğu her alanda tüm güçleri ve ekipleri ile destek vereceklerini belirtti.