Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Yörükkırka’nın özel bir yeri olduğu vurgulayarak, bölgede kentleşme modernleşme adımlarını atılacağını ifade etti. 

Eskişehir’de Odunpazarı Kent Konseyi Yörükkırka Mahalle Meclisi ve Yörükkırka Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği iş birliğinde geleneksel hale gelen Yörükkırka Şenliği gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili İbrahim Arslan, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Yörükkırka Mahallesi Muhtarı Yakup Akın, Yörükkırka Mahalle Meclisi Başkanı İlhami Yolcular’ın katıldığı şenliğe köy halkı ve Eskişehir’den gelen misafirlerin yoğun katılım oldu. 
Yörükkırka şenliğinde geçen yıl açılan Hafize Çevir Kültür Evi projesine ilave olarak Odunpazarı Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan Yörükkırka Kahvaltı ve Konuk Evi açılışı gerçekleştirildi.

Açılış konuşması yapan Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru “Odunpazarı Kent Konseyi olarak, en aktif mahalle meclisi olan Yörükkırka Mahalle Meclis Başkanı ve yönetimi birlikte yok olan önemini yitiren kırsal ve köy kültürünü yaşatmak tarımı, hayvancılığı desteklemek, köyden göç eden insanları yılda bir sefer yan yana getirip buluşturmak için çalışıyoruz. Yeni yetişen jenerasyonun, gençlerin kültürlerine ve topraklarına sahip çıkmasını istiyoruz. Yörükkırka Mahallesi’nin önemli özelliklerinden birisi olan volkanik kayalardan oluşan ve sit alanı ilan edilen yaklaşık 2 kilometrelik alanın geliştirilmesi ve dikkat çekmesi amacıyla milletvekili İbrahim Arslan ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile bu önemli turizm yolunu gezdik ve kendilerinden köy içerisindeki kültür evlerine destek vereceklerinin sözünü aldık” dedi. 

Kazım Kurt da Yörükkırka’nın özel bir yeri olduğu vurgulayarak, bölgede kentleşme, modernleşme adımlarını atılacağını dile getirdi. Yörükkırka Şenliği’nde doğal ürünler pazarı da yer aldı. Yöresel oyunlar ve gösterilerle şenlik sona erdi.