Olağanüstü toplanan ESKİ Genel Kurulu'ndan suya yüzde 40 zam çıktı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Kurulu olağanüstü toplantı yaptı. Oy çokluğuyla, suya yüzde 40 zam yapıldı.

Oy çokluğuyla kabul edildi

ESKİ Genel Kurulu toplantılarının ikincisi gerçekleşti. Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen başkanlığında yapılan toplantıda şebeke suyuna yapılması beklenen zam gündeme geldi. 2022 yılı su satış ve kullanılmış suların uzaklaştırılması tarifesi ile ilgili genel müdürlük yazısı gündeme geldi. Yapılan görüşmelerin ardından oy çokluğuyla şebeke suyuna yüzde 40 zam yapıldı.

"Keşke Kasım ayına bıraksaydık" 

Karşı oy gerekçelerini okuyan AK Partili Murat Özcan, daha önceki toplantılarda gündeme gelen, enflasyon zammı olarak belirlenen bütün zamları oy birliğiyle geçirdiklerinin nadir olduğunu söyledi. ESKİ Genel Müdürü’nün zam gerekçesini açıkladığını, artan enerji maliyetlerini özellikle baz alarak ve SSK’da yapılan zamlardan dolayı ESKİ’nin zamma ihtiyacı olduğunu belirttiğini aktaran Özcan, “7-8 aydır ülkemizde dünyada olduğu gibi enerji artışlarında ciddi bir artış olmuştur. ESKİ’de bundan dolayı böyle bir zam kararı almış olabilir. Peki, biz neden oy çokluğuyla geçirdik? Ulaşım ve su sıkıntısında vatandaşlarımıza daha ılıman davranılması gerektiğini ifade ettik. Kasım ayı beklenmeden, bu 4 ay içerisindeki zammın farkını alabilmek adına böyle bir teklifle karşı karşıya kaldık. Bu akşamdan itibaren geçerli olacak bu zamla 100 liraya aldığı suyu 140 liraya alacak. Bunu keşke Kasım ayına bıraksaydık, enflasyon farkını vatandaşa anlatıp yapsaydık diye düşünüyoruz.  Sudan para kazanan belediyemiz bu ikramı vatandaşımıza çok görmeseydi diye düşünerek oy çokluğu kararı aldık” dedi. 

Başkan Ataç'tan ETASİS ziyareti Başkan Ataç'tan ETASİS ziyareti

"Politikalardan sorumlu değiliz" 

CHP’li İbrahim Arslan, belediye meclislerinin belediyelerin karar organı olduğunu aktardı. Arslan, “Zam çok kötü bir şeydir. Ekonomik koşullar nedeniyle insanlarımızın hayatına değen, iğneden ipliğe yapılan zamların tümüne karşıyız ancak bu politikaların hiçbirinden de sorumlu değiliz. Aldığımız kararlarda da mevzuata uymak zorundayız” ifadelerini kullandı. 

"ESKİ kar etmiyor" 

Toplantıda konuşan Yılmaz Büyükerşen, "Bu tartışmalar vesilesiyle bir noktayı aydınlatmak istiyorum. ESKİ'nin su satışından elde ettiği kardan bahsediyorsunuz, kar olmaz. Kamu hizmetinde haneye kazançtır. Kar ile kazanç arasında çok fark vardır. Ve de evet, bir miktar artı değer yapılan hizmetler karşısında artar ama bunlar ESKİ'nin mal varlığına, servetine ilave edilemez. Bunlar yeni hizmete harcanır. Yeni hizmetlerin finansmanı için kullanılan paralar. İkide bir söylenen belediyeye borç veriliyor hikâyesi... ESKİ zaten belediyenin. Yönetimi ayrı gibi gözükse de belediyenin bir parçasıdır. Zaten yapacağı yatırım olmasa ESKİ'nin her artı değeri belediye bütçesine ilave edilir. Onun için bir daha ESKİ karı demeyin, ESKİ kar etmiyor. Halka dönüş sağlayan hizmetlerdir. Kar sözcüğü çok yanlış kazanç sözcüğünü kullanırsanız çok teşekkür ederim" dedi.