Eskişehir Kaymaz'da bulunan maden için yapılan başvuru çevrecileri isyan ettirdi.

25 proje ile Emirdağlılar Vakfı Başkanlığına aday 25 proje ile Emirdağlılar Vakfı Başkanlığına aday

Bölge halkının görüşüne açılan bilgilendirme toplantısına Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) üyeleride katılacak.

Konu ile iligli bilgi veren Dernek Başkanı Sadık Yurtman "Eskişehir başta olmak üzere bölgemizii ilgilendiren her türlü çevre konusunda haklı taleplerimizi her platformda dile getirmeye devam edeceğiz"dedi.

Başkan Yurtman, Bakanlık tarafından yapılan açıklamayı da gündeme taşıdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının açıklaması şöyle;

"Eskişehir,Sivrihisar ilçesi sınırları içerisinde Koza Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından yapılması planlanan Kaymaz Altın ve Gümüş Madeni Üçüncü Kapasite Artışı İle İlave Maden Atık Depolama Tessisi (MADT-3) projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır.Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 29 Nisan 2022 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir.ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya Eskişehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve Eskişehir  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir."