ESKİ Genel Müdürlüğü Halkla İlişkiler Birimi, Odunpazarı Belediyesi bünyesinde hizmet veren Nalan Kaya, Oyunpazarı, Osmangazi, Kurtuluş ve Hilal Bingöl Gündüz Bakımevi ve kreşlerinde eğitim gören çocuklara su tasarrufu ve bilinçli su kullanımı konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Ayrıca Sabri Kılıçoğlu Ortaokulu öğrencilerini de ESKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu Arıtma Tesisleri’nde misafir ederek, bilinçli su tüketimi, suyun canlı hayatı için önemi, su kaynaklarının korunması ve su tasarrufu konularını anlattı.

Gelen taleplere göre okullarda ya da ulaşım desteği imkânı sunarak tesislerinde eğitim çalışmaları gerçekleştirmeye devam eden ESKİ, misafir ettiği öğrencilere içme ve kullanma suyunun barajdan evlere ulaşana kadar geçen sürecini anlatarak su arıtma tesislerini gezdiriyor. Öğrencilere de basit su arıtma deneyleri yaptırarak filtrelerin işleyişi hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. 

Eğitimlerin yanı sıra çocukları, günlük yaşantılarında su tasarrufunu destekleyici görev çizelgeleri ve gelecek nesillerden emanet olan suyun bilinçli tüketimi için çevrelerinde daha aktif olmalarını desteklemek amacıyla, birer su kahramanı yaparak onlara rozetlerini hediye ediyor.