CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 11 ili etkileyen depremlerin ardından Eskişehir’e gelen depremzedeleri kaldıkları misafirhaneler ile evlerde ziyaret ediyor. Eskişehir Polis Eğitim Merkezi, Ali Güven Uygulamalı Oteli, Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü’nde misafir olan depremzedeler ile Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerinde evlerde kalan depremzedelerle bir araya gelen Çakırözer, kendisine aktarılan sorun ve talepleri de raporlayarak kamuoyuyla paylaştı.

Tepebaşı bu Ramazan'da da geleneğini bozmayacak Tepebaşı bu Ramazan'da da geleneğini bozmayacak

"Astronomik kira artışına dur denilmeli" 

Çakırözer’in paylaştığı rapora göre, çok sayıda risk barındıran afet bölgelerinden ayrılan ve yakın gelecekte geri dönebileceklerini düşünmeyen depremzelerin yaşadığı sorun ve talepler şöyle: 

  • Depremzede yurttaşların öncelikli sorunu barınma. Evleri yıkılan, kalacak yeri olmadığı için yakın zamanda geri dönemeyecek olan binlerce depremzede bulundukları illerde  kiralık ev arayışına girdi. Astronomik kira artışları nedeniyle çaresiz kalan depremzede yurttaşlar acil önlem alınmasını, astronomik kira artışına dur denilmesini istiyor.  

"Hasar tespit raporları güven vermiyor"

  • Afet bölgelerinde yapılan hasar tespit raporları da depremzedelere güven vermiyor. Bazı depremzedeler yıkılan evler için bile ‘az hasarlı’ raporu verildiğini söylerken, bazıları ise ‘hasarsız’ raporu verilen evlerine tekrar yaşanabilecek bir deprem tehlikesine karşı girmek istemiyor. Depremzedeler  meslek odaları ile yeni bir teknik inceleme yapılmasını istiyor.  
  • Deprem nedeniyle evini, işini ve tüm varlığını kaybeden depremzede yurttaşlar da göç ettikleri bölgelerde ekonomik sıkıntılar ile karşı karşıya. Depremzedeler kendilerine iş imkanı sağlanmasını istiyor. 

"Kamu çalışanlarına atama kolaylığı sağlanmalı"

  • Depremde yakınlarını kaybeden, evsiz kalan ve büyük tramvalar yaşayan kamu çalışanları afet bölgelerine geri dönmek istemiyor. Bu çalışanların farklı şehirlere atama taleplerine de kolaylık sağlanmalı.
  • Atama bekleyen onbinlerce eğitimci, sağlıkçının atamaları derhal yapılmalı.

"KYK borçları ertelenmeli, internet ve burs desteği verilmeli" 

  • Depremzede aileler ile öğrencilerin öncelikle taleplerinden biri de eğitim desteği. Deprem sonrası üniversitelerin online eğitime geçmesinin ardından depremzede öğrenciler dersleri takip edibilmek için ücretsiz internet desteği istiyor. Depremzede üniversite öğrencilerine karşılıksız ve koşulsuz burs desteği verilmeli ve KYK kredi  ödemeleri faizsiz ertelenmeli.