Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, sağlık ocaklarında yaşanan sorunlara dikkat çektiği açıklamasında "Evinize en yakın sağlık ocakları yakında çalıştırmaya hekim ve sağlık personeli bulamayacak" dedi. Köksal, aile hekimlerinin mali yükler altında ezildiğini de söyledi.

Köksal, sağlık ocaklarının kapanma noktasına geldiğini belirterek, "Yanlış duymadınız yakın dönemde Aile Sağlığı Merkezleri kapılarını kapatacaktır. Her geçen gün iş yüklerine yenileri ekleniyor ve ekonomik gerçeklerle boğuşuyorlar. Aile Hekimi, hekimlik mesleğini icra ederken bir yanda da işletmeci, işverendir. Hizmet verdiği binanın elektrik, su, yakıt, kirası, temizlik, tıbbi ekipman ve ASM çalışanlarının maaş ödemeleri dahası bir işletmede olması gereken, yapılması gereken her şeyi her konuyu Aile Hekimi yapar. Nasıl yani denmesin aynen bu şekilde. Aile Hekimleri devletle sözleşme imzalar ve sözleşme gereği vatandaşlarımıza koruyucu sağlık hizmeti sunar. Bunun karşılığında maaş ve maaşın yanında yukarıda ki işletme faaliyetleri için cari gider ödenir Her iki ücret memur maaş ücretleri kadar zam alır. Ülkemizin gerçekleri ortada en basit kalemlere elektrik su yakıt ve işçi maaşlarına yapılan zamlar Aile Hekimliği sistemini çıkmaza soktu. Cari giderlere yüzde 30 zam yapılacakken, saydığımız kalemlere yüzde 50'den başlayarak yüzde 100'e yakın zamlar geldi. En basitten bir kutu cerrahi eldiven 25 liradan 75 liraya yükseldi, gazlı bezin fiyatı 3 kat arttı. Sistem içerisinde kronikleşmiş birçok sorun ile boğuşulurken bir de mali yükler altında eziliyorlar" dedi. 

Eskişehir'de büyük acı! Şehidimize son veda Eskişehir'de büyük acı! Şehidimize son veda

"Ödeme yönetmeliği değişmeli"

Köksal "Bir an önce ödeme yönetmeliği değişmelidir. Aile hekimliği cari giderleri yüzde 100 oranında artırılmalı, HYP uygulaması gözden geçirilmeli, aile sağlığı çalışanlarımızın maaş katsayıları 1 buçuktan 3’e çıkarılmalı ve tavana takılmasının önüne geçilmeli, kurum dışı çalışan arkadaşlarımız gün geçmeden kadroya geçirilmeli ve hedef nüfus sayıları düşürülmelidir. Okul sağlığı çalışmaları kapsamında okul aşılamaları Aile Hekimliği Birimlerine verilmesi sahanın gerçekleriyle bağdaşmamaktadır. Aile Sağlığı çalışanlarının iş yükü bir kat daha artırmıştır" diye konuştu.