Kütahya’dan Eskişehir’e uzanan hırsızlık şebekesi çökertildi Kütahya’dan Eskişehir’e uzanan hırsızlık şebekesi çökertildi

Eskişehir’de Odunpazarı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kent merkezi genelinde yapılan denetimler kapsamında vatandaşlardan para dilenen, çalışma gücüne sahip olduğu halde iş yapmaktan kaçınan şahıslara karşı denetim yaptı. Ağırlıklı olarak çarşı bölgesinde bulunan ve kalabalık gruplar halinde dolaşan dilencilere yönelik gerçekleştirilen operasyonda, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan dilenciler, zabıta ekiplerine zor anlar yaşattı. Sivil Zabıta personeli ile yapılan operasyonlarda alınan ve vatandaşların iyi niyetini suiistimal ettiği tespit edilen dilencilerin üst aramasında çıkan paralar tutanaklarla tespit edildi. Operasyon sırasında kadın dilencilerden biri, üzerindeki para poşetini yere attı. Vatandaşlar tarafından Zabıta Ekiplerine verilen poşetin içinden 13 bin 630 TL çıktı. Bu para buluntu para olarak kayıtlara geçirilirken, aynı kadının üzerinden 83 TL daha çıktı. 

Zabıta Ekipleri, operasyon sırasında yakalanan dilencilere kabahatler kanuna göre yasal işlem uyguladı. Denetimlerin düzenli olarak devam ettiğini ifade eden Odunpazarı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, büyük bir ciddiyetle sürdürülen dilenci operasyonları sonucunda kent genelindeki dilenci sayısını düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.