Eskişehir Bilecik Tabip Odası, 6 Temmuz 2022 tarihinde görev yaptığı Konya Şehir Hastanesi’nde silahsaldırı sonucu hayatını kaybeden meslektaşları Dr. Ekrem Karakaya’nın ölüm yıldönümünde basın açıklaması düzenledi. 

“Hedef gösteriliyoruz”

Basın açıklamasında konuşan Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Hamit Güçlüer, sağlık çalışanlarının her fırsatta hedef gösterildiğini söyleyerek, “Ne yazık ki sağlıkta şiddet nedenli kaybettiğimiz meslektaşlarımızın biri dışında hepsini son 20 sene içinde kaybettik. Son yıllarda sağlıkta şiddet gözle görülür şekilde arttı ve artık çalışma alanlarımızın rutini haline geldi. Toplumsal şiddetteki artışın ve ayrışmanın sağlık kurumlarına da yansımasının yanında; sağlık sistemindeki değişiklikler, hekim-hasta ilişkilerinde yaşanan dönüşüm ve elbette sağlık çalışanlarının siyasiler tarafından her fırsatta hedef gösterilmesi de bu ciddi artıştan sorumludur” dedi. 

“Şiddetin kapıları sununa kadar açıldı”

Sağlıkta şiddetteki artışın en büyük sorumlusunun ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ olduğunu dile getiren Güçlüer, “Artık hastanelerde sıra beklemeyeceksiniz; artık siz doktoru değil, doktor sizi bekleyecek.” şeklinde propagandaların yanında, sağlık kurumlarında idarenin baskısı ve performansa dayalı ek ödeme sistemi gibi uygulamaların tümü ile birlikte sağlığın ticarileşmesi hızlanırken sağlıkta şiddetin kapıları da sonuna kadar açılmış oldu” ifadelerini kullandı. 

Eskişehir'de velilerin ilk tercihi: Daha ucuz daha güvenli Eskişehir'de velilerin ilk tercihi: Daha ucuz daha güvenli

Güçlüer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Affetmiyoruz”

“Özellikle son 15 yıldır eylemlerle ve taleplerimizle sağlıkta şiddeti bitirebilmek için yoğun derecede mücadele ettik. Beyaz kod verilerini dahi kamuoyu ile paylaşmayı reddeden anlayış için maalesef sağlığın ticarileşmesi bizlerin yaşamı da dahil her şeyden daha büyük bir önem arz ediyor. Hayatımızı kaybetmemize kadar giden ve gündelik yaşamımızın bir parçası haline gelen şiddeti uygulayanları ve buna kayıtsız kalanları asla affetmiyoruz. Her geçen gün bizler için daha tehlikeli hale gelen sağlık kurumlarının güvenliğinden kamu otoritesi sorumludur. Güvenli çalışma ortamlarında, insanca çalışma koşullarında yaşamak ve yaşatmak istiyoruz”