Birleşmiş Milletler kararı ile 2011 yılından bu yana her yıl 11 Ekim’de kutlanan Dünya Kız Çocukları Günü’nde, kız çocuklarının sahip olduğu dezavantajlara dikkat çekmek amacıyla Masal Şatosu hak ve cinsiyet eşitliği temelinde masal atölyeleri düzenledi. 

“Bildiğiniz Masalları Unutun” sloganı ile düzenlenen atölyelerde masallardaki prenses kavramı irdelendi. Çocuklar İçin Felsefe (P4C) metodolojisi ile hazırlanan ve farklı yaş gruplarına yönelik olan atölyelerde “Rapunzel” ve “Külkedisi” masalları soruşturuldu. Kız ve erkek tüm çocukların katılımına açık olan atölyelerde masallardaki hak ihlalleri bulundu. Toplumsal cinsiyet eşitliği açısından prenses kavramı, kız çocuklarının hak ve ihtiyaçları ve bunlara erişimi konularına değinildi. Tüm çocukların eşit olduğu bir dünya dileği ile atölyeler tamamlandı. 

Masal Şatosu yetkilileri, masallar aracılığı ile sorgulatan, düşündüren atölyelerin yıl boyunca devam edeceğini, yeni atölyeler için Masal Şatosu’nun sosyal medya hesaplarından duyuruların takip edilebileceğini belirttiler.