Eskişehir'de 14 Mayıs Eczacılar Günü nedeniyle Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Oda Başkanı Metin Kamış "Sorunlar dağ gibi birikti, eczacılar kaderine terk edildi" dedi.

Halk TV'nin sevilen programı bu hafta sonu Eskişehir'e geliyor Halk TV'nin sevilen programı bu hafta sonu Eskişehir'e geliyor

Eczacılardan buruk kutlama. Eskişehir-Bilecik 9'ncu Bölge Eczacılar Odası tarafından gün dolaysı ile Atatürk anıtına çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu. Günün anlam ve önemini belirten bir açıklamada bulunan Oda Başkanı Metin Kamış "Ülkemizde modern eczacılığın temellerini oluşturan ilk eczacılık sınıfının kurulduğu ve ilk eczacılılık dersinin verildiği tarih olan 14 Mayıs 1839’dan bugüne tam 183 yıl geçti. Eczacılık mesleğininülkemizde bilimsel bir nitelik kazandığı gün olan 14 Mayıs, Eczacılık Günü ve Bayramı olarak kutlanmakta. Meslekî tarihimizde çok özel bir yere sahip olan bugünü, Türk Eczacıları Birliği, bölge eczacı odalarımız, eczacı kooperatiflerimiz, eczacılık fakültelerimiz ve 44 bin eczacımız ile birlikte kutlamanın kıvancını yaşıyoruz. Toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, daha nitelikli bir sağlık hizmeti sunulması vedaha iyi bir sağlık ortamının tesisi için yoğun çaba sarf eden bir mesleğin mensubu olmanın gururuyla yolumuzda yürümeye devam edecek, nice 14 Mayıs’ları yine hep birlikte kutlayacağız" dedi.

"Sorunlar dağ gibi birikti" 

Oda Başkanı Kamış "Eczaneler, pamdemi sürecinde sağlık hizmet sunumu çerçevelerini adeta yeniden yapılandı. Ancak görev ve sorumlulukları itibariyle üzerlerine titrenmesi ve adeta gözbebeği gibi korunması gereken eczacıların, son yıllarda giderek artan sayıda sorunla baş başa bırakıldığını üzülerekgörmekteyiz. Çözülmesi gereken sorunlar dağ gibi birikmiş, eczacılar adeta kaderlerine terk edildi. Eczacılık mesleğinin geleceği açısından karşı karşıya kaldığımız bir diğer sorun, kontrolsüz bir şekilde açılan eczacılık fakülteleri sorunudur. 1997 yılına kadar 7 adet eczacılık fakültesi bulunurken, 2001-2021 yılları arasında bu sayı 6 kat artmış, bugün itibariyle eczacılık fakültesi sayısı 60’a dayanmıştır. Eğitim veren 47 eczacılık fakültesinden sadece 14’ü akredite eczacılık eğitimi verebilecek kapasiteye sahiptir. Bu durumu, alt yapıdan ve akademik kadrodan yoksun olarak açılan eczacılık fakültelerinin, diğer fakültelerden eğitim desteği istemesi de açıkça göstermektedir. Günün ekonomik şartlarında farklı sektörlere yönelik teşvik ve iyileştirmeler hayata geçirilirken, eczacılar tam 13 yıldır revize edilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin güncellenmesini beklemektedir" şeklinde konuştu.