9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“Eczacının iş yükünü arttıran modeller gelişmekte”

“2004 yılında ilaç şirketlerinin SGK’ ya yaptıkları iskonto olan ve kısaca KKİ denilen Kamu Kurum İskontosu yaklaşık 20 yıldır devam etmektedir. Basitçe bahsetmek gerekirse ilaç firması Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilacını satarken belli bir iskonto uygulamaktadır. Bu iskontoyu da eczaneler üzerinden yapmaktadır. Lakin son yıllarda ilaç firmaları bu iskontonun uygulanmasında sıkıntılar çıkarmaktadır. Bu sıkıntıları şöyle sıralayabiliriz; Bazı firmalar bu iskontoyu hiç uygulamamakta, bazı firmalar eksik uygulamakta, bazı firmalar ise bu iskontoyu uygularken eczacının iş yükünü arttıran modeller geliştirmektedir.”

Erdoğan ve Bahçeli’den emekliye zamla ilgili flaş açıklamalar Erdoğan ve Bahçeli’den emekliye zamla ilgili flaş açıklamalar

“Sorun büyümeden çözülmeli” 

Sıkıntıların çözümü için gerekli yaptırımların Bakanlık tarafından firmalara uygulaması gerektiğini belirten Kamış, “Eczacı meslektaşlarımın artık kendisi dışında oluşan sıkıntılarla ve iş yüküyle uğraşacak hali kalmamıştır. Bu tür sıkıntıların çözümü için gerekli yaptırımların bakanlık tarafından firmalara yapılmasını beklemekteyiz. Firmaların da bu tür sorunları eczanelere yığarak çözümden kaçmamasını talep ediyoruz. Aksi takdirde geçmişte meslek birliğimizin firmalara karşı bu tür sorunların çözülmemesi noktasındaki yaklaşımı bellidir. Bu firmaların Odalarımızın ve Birliğimizin geçmişteki bu olaylar karşısındaki tavırlarına bakmalarını istirham ediyorum. Halkımızın sağlığına ve ilaca erişimine engel olmadan bu tür firmalara vereceğimiz cevap bellidir. Biz eczacılar sorunun çok daha fazla büyümeden çözülmesini beklemekteyiz” ifadelerini kullandı.