Ekmek zammı kapıya dayandı.Birçok ilde ekmek satışına gelen zamların ardından Eskişehir'de faaliyet gösteren fırın işletmecileri harekete geçti.

Eskişehir'in 'icra haritası' açıklandı! Durum vahimden de öte Eskişehir'in 'icra haritası' açıklandı! Durum vahimden de öte

Aylar öncesi ekmeğe gelen artışın ardından giderek yükselen  maliyetler yüzünden zor durumda olduklarını kaydeden işletmeciler fiyat artışı için gerekli başvuruyu yaptı. Konu ile ilgili bilgi veren İç Anadolu Fırın İşletmecileri Sendikası  Başkanı Musa Kazım Mülazımoğlu, zam istemekle yine mecbur kaldıklarını söyledi. Sendika Başkanı Mülazımoğlu "Yılbaşından bu güne kadar akaryakıt başta olmak üzere tüm girdilerin fiyatında sürekli artış yaşanmakta. Rusya tarafından Ukrayna'ya yönelik başlatılan savaşın da etkili olduğu sıkıntı sektörümüzü da zor durumda bıraktı. Akaryakıt, enerji ve hammadde fiyatlarındaki yükselişe artık dayanacak gücümüz kalmadı" dedi.

Gündeme alındı 

Birçok ilde ekmek fiyatının arttırıldığına dikkat çeken Başkan Mülazımoğlu "İşletmelerimiz zor durumda. Bugünkü koşullarda çalıştırdığı işçisinin maaşını bile ödeyemecek hale geldi. Maliyet gücü her geçen gün katlanıyor. Buğdayda ki sıkıntı un ve yağ fiyatının da yükselmesine neden oldu. Sendika olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı'na fiyat artırılması için talepde bulunduk. Şu an Eskişehir'de satılan ekmeğe yapılacak fiyat artışı Ticaret Odası gündeminde. Oda Meclisinin yarın ki dönem toplantısında zam isteğimiz gündeme alınacak. Biz fırın işleytmecileri olarak bakanlığa 210 gram ekmeğin 3 lira olması için aylar öncesi başvurumuzu yaptık. Yarın yapılacak meclis toplantısında diğer unlu mamül fiyatlarının da görüşülmesi bekleniyor" şeklinde konuştu.