Eskişehir’de kiracı esnaflar için zam oranı belli oldu Eskişehir’de kiracı esnaflar için zam oranı belli oldu

Açlık sınırının 11 bin lirayı aştığı Türkiye’de, Temmuz’da da umduğu zammı alamayan emeklilerin en düşük maaşı olan 7 bin 500 TL’yi geçemedi. Bir buçuk yıldır zam sözü veren iktidar cephesinden emekliye yine vaat çıkarken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın emekli maaşlarına yönelik de çalışma yürüttüğünü belirtti. Öte yandan geçtiğimiz gün konuya ilişkin konuşan AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım da “Meclis açılır açılmaz emekli maaşı çalışması yapılacak” ifadeleriyle yeni bir vaadi gündeme getirdi.

“Bir buçuk yıldır vaat var zam yok”

Temmuz ayında zam alamayan milyonlarca emekli çözüm beklerken iktidar ise yıllardır sadece vaat veriyor. EYT yasasının çıkmasıyla birlikte sayısı daha çok artan emeklilere her gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı güzel vaatler veriyor. Geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamayla emeklileri koruyacak bir düzenleme hazırladıklarını belirten eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in vaadinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen emekliye yeniden vaatler verildi. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Binali Yıldırım’ın ardından umutlanan emekliler, şimdi de Meclis’in açılmasını bekleyecek.

Temmuz’da emekliye “sıfır” zam

Geçtiğimiz ay toplanan Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan görüşmenin ardından emekliye ikinci 6 ay için yüzde 25 zam yapılmıştı. Enflasyon farkı göz önüne alınarak yapılan maaş zammı, o dönem birçok tartışmaya neden olmuş, söz konusu yüzde 25’lik zam kök maaşlara yapıldığı için milyonlarca emekli zamdan faydalanamamıştı. Sadece kök maaşa yapılan zam hesaplamasına göre emekli maaşı 7 bin 500 TL’nin altında kalan milyonlarca emekli, bu zamdan faydalanamadı.

Emekliler: Evden kaçıyoruz

Eskişehir’de emekliler “Her şeye zam yağıyor. Emekliler perişan vaziyette. Gıdaya, suya, ekmeğe zam geldi. Ete yetişmek zaten mümkün değil. Bu emekliler ne yapacak? Emekliler sürekli akşam pazarlarında daha ucuz bir şey bulmak için dolaşıyor. Bayramlarda torunlara bir şey veremediğimiz için evden kaçıyoruz. Devlet lütfen emeklisine sahip çıksın” dediler.