Türkiye’de tüm illerde bulunan Türkiye Emekliler Derneği Şubeleri tarafından, milletvekillerine gönderilen mektupla işçi emeklilerin talepleri iletildi.  Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkanı Arif Duru Eskişehir vekillerine şu sözlerle seslendi, “Yüce milletimizin Anayasal güvencesi olan parlamentomuzun çıkardığı yasalarla, yıllardır gündemde tuttuğumuz taleplerimiz arasında yer alan, 2000 öncesi SSK emeklilerimizin intibak talebine gösterilen ilgiye, bayram ikramiyesine, KEY ödemelerine, 65 yaş ve üzeri ücretsiz ve indirimle seyahate, EYT'lilerin emeklilik hakkına kavuşmasına olan katkılara, evi olmayan emeklilerin konut meselesine olan desteğinize, sağlıkta yaşadığımız sorunların çözümü için çabalarınıza, ek ödemelere, banka kuyruklarına ve banka promosyonlarına getirdiği çözümler için şahsınızda, parlamentomuza şükranlarımızı sunuyoruz.  Ancak bütün bu samimi gayretlere rağmen, bugün gelinen noktada emeklilerimizin yaklaşık 10 milyonu 7 Bin 500 TL'yi bulan en düşük emekli ödemesi ile yaşam mücadelesi vermektedirler” 

“Toplumsal barış zedelenecektir”

Duru şöyle devam etti;

Eskişehir’de hasat sevinci: Çiftçinin ekonomisini güçlendirecek Eskişehir’de hasat sevinci: Çiftçinin ekonomisini güçlendirecek

“Asgari ücretlilerimizi rahatlatacak, memurlarımızı ve kamu işçilerini rahatlatacak tedbirlerin alınması bizleri de ziyadesiyle mutlu etmiştir. Toplu sözleşme ile kamu işçileri taban maaşı 21.000 TL olarak belirlenmiş şu an meclise sunulan tasarı ile de memur taban maaşı 22.000 TL olmuştur. Hali hazırda zaten çalışan ve emekli arasında ciddi bir maaş farkı varken  ve bu durumun düzeltilmesi için ısrarla intibak beklentimiz masadayken, emeklilerimizin beklentileri de en az çalışanlar kadar zam almaktır. Aksi halde çalışan ve emekli arasında en az 2 kat olan ücret adaletsizliği 3-4 katına çıkacaktır. Bu durum yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş emekli kesimi için hayal kırıklığı olacak ve toplumsal barış zedelenecektir. Gece yarısı yetkililerce Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan kanun tasarısına eklenen ve emeklilere yüzde 25 zam öngören teklif, hayatlarını bu memleketin imar ve inşası için harcamış ve yıllarca prim ödeyerek kutsal hak olarak tanımladığımız, emeklilik hakkına erişen topluluğumuzda, büyük bir hüsranla karşılanmış, vicdanları yaralamıştır”