CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Beylikova’da ilçe pazarı ve kahvelerde parti örgütüyle vatandaşlarla buluştu. Çakırözer ve partililer ilçe pazarı ve kahvelerde emekli ve çiftçilerle sohbet etti, sıkıntı ve talepleri dinledi. Emekliler 7  bin 500 lira emekli maaşıyla geçinmeye çalıştıklarını söylerken, çiftçiler de artan girdi maaliyetleri ve emeğinin karşılığını alamamaktan dert yandı.

Vicdanları sızlatan emekli gerçeği! Toptaş açıkladı Vicdanları sızlatan emekli gerçeği! Toptaş açıkladı

“Emekli maaşları iyileştirilmeli”

İlçe kahvelerinde emekliler ve çiftçileri dinleyen Çakırözer, “Her şeye zam üstüne zam yaptılar ama emekliyi unuttular. Emekliler, 11 bin 500 lirayı aşan açlık sınırının altında kalan maaşlarıyla yaşam mücadelesi veriyor. Nereye gitsek maaşlardan, geçim sıkıntısından, zamlardan dert yanıyor. 2002 yılında 257 lira olan emekli maaşıyla 15 gram altın alabilen emeklimiz şimdi 7 bin 500 lira ile anca 4,5 gram altın alabiliyor. Emeklinin alım gücünün ve maaşlarının acilen yükseltilmesi gerekiyor” dedi.

“Tek gündem geçim sıkıntısı”

“Eskişehir’de merkezde de, kırsalda da vatandaşımızın tek gündemi var o da geçim sıkıntısı, hayat pahalılığı” diyen Çakırözer, şu açıklamayı yaptı:
“Pazarda vatandaş artık sebzeyi gramla, meyveyi taneyle alabiliyor. Pazarcılar iş yapamıyor. Domatesin kilosu 20, 25 liraları geçti, salata yapacağı bir kıvırcık 20 lira. Önceden 1 liraya satılan maydanoz, roka 5 lira, 7 lira. Meyvelerin yanına yaklaşamayan çoğu vatandaş alabilirse taneyle meyve alıp evine götürüyor. Zam yağmuru ve vergi artışı ile vatandaşın sırtına yüklendiler. Motorin fiyatları 3 ayda yüzde 106 zamlandı. Saraydakiler ballı maaşlarıyla güllük gülistanlık yaşarken, ekonomideki yanlış yönetimin sıkıntısını çarşıda, pazarda vatandaşımız çekiyor.”