Asgari ücrete gelen zamlar ve artan diğer maliyetler nedeniyle zararına iş yapan pek çok esnaf iş yerlerini kapatmak zorunda kalıyor. Çalışan maliyeti, elektrik, doğalgaz, kira fiyatları ve esnafı en çok etkileyen gider kalemlerini oluşturuyor. Şehrin hemen hemen tüm işlek caddelerinin kiralık afişlerle dolmaya başladığı görüldü. Daha önce iş yeri sahibi tarafından boşaltılan iş yerlerinin haftasına varmadan tutulduğunu ifade eden esnaflar, “Her gün bir esnaf komşumuz iş yerini boşaltmak zorunda kalıyor. Bu duruma üzülüyoruz tabi. İş yeri açarken yaptıkları masrafları biliyoruz. İnanın hepsi çöpe gitti. Yeni bir iş yeri açıldığında o kişi de kendi konseptine göre yeniden masraf yapmak zorunda kalıyor. Nereye kadar devam eder bu durum bilemiyoruz. Ancak esnafın bu kira fiyatları ile baş edebilmesi çok zor” diye konuştular.

“Kar yok giderlere çalışıyoruz”

Artan maliyetler nedeniyle çok zorlandıklarını ifade eden esnaflar yaşanan krizi şu sözlerle anlattılar, “Bundan 2 ya da 3 yıl önceki giderler ile şu anki giderleri karşılaştırmak mümkün değil. Zamanla tabi ki bazı şeylere zam gelebilir. Ancak son günlerde bir malı aynı fiyattan yerine koyamaz olduk.  Gıda örneğin tasarruf da yapamazsın, o dolap çalışmak zorunda. Dükkânı açtığınız an gider başlıyor ancak müşteri asla eskisi gibi değil. Herkes iş yeri açıyor ayakta durmaya çalışıyor. Ama kısa zamanda maalesef iş yerini kapatmak zorunda kalıyor” 

Eskişehir’de hasat sevinci: Çiftçinin ekonomisini güçlendirecek Eskişehir’de hasat sevinci: Çiftçinin ekonomisini güçlendirecek

“Afiş asılır asılmaz tutulan dükkanlar boş kaldı”

Eskişehir’in işlek caddelerinde kiralık dükkân afişleri artmaya başladı. Önceki yıllarda afiş asılır asılmaz kiralanan iş yerlerinin uzun süre tutulmaması dikkat çekiyor. Şehirde uzun süre esnaflık yapan vatandaşlar “Eskişehir’de bir dükkânın aylarca boş kaldığı görülmemiştir. Fakat bakın şimdi aylardır boş kalan dükkanları görebilirsiniz. Bu durum hem o insanlar hem aileleri hem de şehir adına çok üzücü. Esnaf ayakta durmak için ucuza da ürün satamıyor artık. Çünkü vatandaşa satamayacağı derecede yüksek fiyattan alıyor ürününü. Krizin etkisini en çok hisseden kesim inanız biziz” diye yaşanan durumu özetlediler.