CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Eskişehir'de esnaf ziyareti yaparak vatandaşların sorunlarını dinledi. Gıda ve giyim sektöründe çalışan esnaflara, bayram hareketliliğinin satışlara nasıl yansıdığını soran Süllü, esnaflardan, "Kalabalık sizi yanıltmasın, eski bayramlara göre satışlarımız yüzde 50 azaldı" yanıtını aldı.

Ramazan Bayramı nedeniyle esnafların işlerinin nasıl olduğunu soran CHP'li Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, esnafların bayramdan umduğunu bulamadığını söyledi. CHP'li Milletvekili Süllü, Eskişehir'de Taşbaşı Çarşı esnafını ziyaret etti. Esnaf ve vatandaşlara hal-hatır soran Süllü, adeta bir dokundu bin ah işitti. Gıda ve giyim sektöründe çalışan esnaflara ve alışveriş yapan Eskişehirlilere piyasanın durumunu ve bayram hareketliliğinin satışlara nasıl yansıdığını soran Süllü, esnaflardan şu yanıtı aldı:

İYİ Parti'de Emine Edizgil dönemi başladı İYİ Parti'de Emine Edizgil dönemi başladı

“Kalabalık sizi yanıltmasın, eski bayramlara göre satışlarımız yüzde 50 azaldı. İnsanlar sadece fiyat soruyor. Geçmiş bayram dönemlerinde yoğunluktan sizinle sohbet etmeye vakit bulamazdık.”

"Esnaf satamamaktan vatandaş alamamaktan şikayetçi" 

Vatandaşlar, milletvekili Süllü'ye herşeyin ateş pahası olduğunu, fiyatlardan ürünlerin yanına bile yaklaşamadıklarını ifade ederken, esnaf ise vatandaşların alım gücünün azaldığını, fiyat sorup gittiğinden dert yandı. Eskişehir’de esnafın da, vatandaşların da bayrama buruk girdiğini dile getiren Süllü, “Geçtiğimiz bayramlarda salgın nedeniyle esnafımız iş yapamadı. Bayramlıklar depolarda kaldı. Esnaf heyecanla bayramı beklerken şimdi de pahalılık nedeniyle tezgahlara uğrayan yok. İğneden, ipliğe zam var! Esnafımız satış yapamıyor, anneler, babalar, babaanneler, dedeler de yavrularına, torunlarına bayramlık alamıyor. Vatandaşlar artık yeni ayakkabı alamadığı için ayakkabılarını tamir ettiriyor. Çünkü vatandaşın yeni bir ayakkabı alacak gücü yok. Kasaplar eskiden Ramazan’da satışlarının arttığını söylüyor. Bu Ramazanda ise satışları yüzde 60'a yakın düşmüş. En ucuz etin kilosu 130 TL olmuş. Bonfile et 250 lira. 300 lira fiyatıyla pastırma, sofralara iftariyelik olarak konulamadı. 150 TL fiyatıyla tostlar da artık sucuksuz oluyor. Eskiden ucuz diye tercih edilen tavuk, kırmızı etle yarışır oldu. Esnaf satamamaktan vatandaş ise alım gücünün olmamasından kaynaklı alamamaktan şikayetçi. ‘Esnaf zor durumda değil’ diyenler sokağa çıkıp bu feryada kulak vermeli" şeklinde konuştu.