Dernek binasında bir basın açıklaması yapan Kaya, büyükşehir belediye meclisinde ve belediyenin sosyal medya hesaplarında hem sendikalarının hem de şahsının yanlış bilgi vermekle itham edildiğini anlattı. Halkı ve çalışanları yanıltıcı bir açıklamada bulunulduğunu belirten Ramazan Kaya, "ESTRAM'daki üyelerimizin Ocak ayı itibariyle 9 bin 187 TL (asgari ücret+yüzde 8) aldığını kabul eden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, söz konusu açıklamasında sosyal yardım, ikramiye, ek ödeme ücretlerini de ekleyerek üyelerimizin maaşının 14 bin 280 TL olduğunu beyan etmiştir. Ancak bu rakam gerçeği yansıtmamaktadır. Oysaki 9 bin 187 lira yalın ücretlere sosyal yardım+ulaşım yardımı+ek ödemeler dâhil bordrolarına yansıyan toplam maaş altıncı skalada 10 bin 201 TL'dir. En yüksek bir skalada çalışanınsa aldığı maaş 9 bin 187+yine sosyal yardımlarla 11 bin 781 TL'dir. İfade etmiş olduğumuz rakamlar üyelerimizin maaş bordrolarında yer alan gerçek rakamlar olup iddia edildiği gibi sendikamızın kamuoyunu ya da üyelerini yanlış bilgilendirme gibi bir durumu asla söz konusu değildir" dedi.

“Üyelerimize reva görülen ücretler ile günümüz ekonomik şartları…”

Sözleşme döneminde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin üyelerine teklif etmiş olduğu yalın kök ücretin geçen hafta en yüksek birinci ücret skalasına 15 bin Türk Lirası iken, tabanda altıncı ücret skalasına da 11 bin 500 TL olarak gerçekleştiğini belirten Kaya, açıklamasını şöyle sürdürdü;

"Yeni işbaşı yapmış üyelerimiz telaffuz edilen kök ücretlerin sadece 1'inci yıl yüzde 70'ini alabilmektedir. Bu oran her yıl yüzde 5 artarak ancak altıncı yılın sonunda anca yüzde 100'ü ile bütün işçilere unvanına denk gelen grup ücreti ödenmektedir. Aslında bu uygulama ile de eşit işe eşit ücret ilkesi de açık şekilde ihlal edilmektedir. Dolayısıyla işverenin ifade etmiş olduğu rakamlar iş yerinde ilk beş yılını doldurmayan üyelerimiz için geçerli olmayıp üyelerimiz temel taban ücretle 9 bin 187 lira maaşla çalışılmaya devam etmesi teklif edilmektedir. Dün büyükşehir belediyesince yapılan duyuruda ve belediye meclisinde yapılan açıklamalarda en düşük yani altıncı gruba 18 bin 149 TL ve en yüksek birinci gruba 24 bin 229 liralık tekliflerinin olduğunu ve açıklamada olduğu gibi samimilerse yani temel kök ücret konusunda net rakam teklifiyse, bizler diyoruz ki şu an basın toplantısının hemen ardından bile gider sözleşmeyi imzalarız, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ortaya gerçek tabloda üyelerimize reva görülen ücretler ile günümüz ekonomik şartlarında insanca bir yaşam sürülüp sürülemeyeceğini kamuoyunun takdirine sunar, içinde bulunduğumuz arabulucu sürecinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin bu konudaki çözüme ve anlaşmaya yönelik yaklaşım gayretlerini arttırarak devam ettirmesini dileriz. Bizler de müzakere sürecinde sözleşmemizin her iki tarafı da memnun edecek şekilde sonuçlanarak, Eskişehir halkına sıkıntı yaşattırılmadan neticeleneceğini ümit ediyoruz."

Kargocular artık ‘adreste bulamadık’ diyemeyecek Kargocular artık ‘adreste bulamadık’ diyemeyecek

Eskişehir Büyükşehir ne demişti?

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından ESTRAM çalışanları için yapılan zam görüşmeleri ile ilgili olarak şu açıklama yapılmıştı;

“11 Mayıs Perşembe günü Demiryol-İş Sendikası Şube Başkanlığı tarafından bir basın açıklaması yapılmıştır. ESTRAM ile devam eden 8. Dönem Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri ile ilgili bazı yanıltıcı veriler paylaşılmış ve ne yazık ki kamuoyu ile sendika üyesi personelimiz yanlış bilgilendirilmiştir.

Ocak ayında asgari ücrete yapılan artış sonrasında vatmanların TİS gereği kök ücretleri 9 bin 187 TL (asgari ücret+ yüzde 8) olarak güncellenmiştir. Ellerine geçen net ücret ise sosyal yardımlar, ikramiye ve ek ödemelerle 14 bin 280 TL’dir.

Toplu Sözleşme kapsamında ESTRAM’da altı ücret grubu bulunmaktadır. Devam eden görüşmelerde, en üst gruba net 24 bin 229 TL olmak üzere en alt gruba da net 18 bin 149 TL teklif edilmiştir.

Halen devam eden görüşmelerde ve üstelik henüz arabulucu görüşmeleri dahi başlamamışken, tarafımızdan vatmanların dahil olduğu 3. ücret grubu için teklif edilen rakam net 21 bin 901 TL’dir.

Dolayısıyla Demiryol-İş Şube Başkanı Ramazan Kaya’nın yaptığı basın açıklamasının gerçekleri yansıtmadığı açıkça görülmektedir.

Büyükşehir Belediyemiz ve ESTRAM olarak 8. Dönem TİS görüşmelerinin yasal süreç içerisinde tamamlanması ve anlaşma sağlanması için, Türkiye’nin ekonomik şartlarını da göz önünde bulundurularak imkanlarımız dahilinde elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz”