Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, Anadolu  Üniversitesi Rektörlüğü'nün çalışanlara attığı mail ile personelin kılık kıyafetinin nasıl olması gerektiğini, uyulması gereken ölçütleri sıraladığını söyledi. Alkan, Eskişehir'in artık yasaklar kenti olarak anıldığını söyledi.

Alkan, üniversite tarafından atılan mesajla ilgili "Bu yazı,  üniversitelerimizin içine düştüğü Ortaçağ karanlığını da gözler önüne sermiştir. Türkiye’de akademik alan artık giyim kuşam ile ölçülür hale gelmiştir. Özgürlüğün olmadığı yerde , bilimsel üretim olamaz. Kılık kıyafet üzerinden akademisyenlere ve üniversite personeline müdahale etmek, bu ülkedeki tarihsel birikimi reddetmektir. Modern bir ülke inşa eden Mustafa Kemal Atatürk'ün Üniversite Reformu ile hedeflediği ve misyon yüklediği akademi ne yazık ki bu hale getirildi. Eskişehir’in, kentimizin yaşam standartlarının ürünü olan  bu yüzden binlerce öğrencinin tercih ettiği Anadolu Üniversitesinin son hali üzücüdür. Kadınların etek boyuna, erkeklerin sakal uzunluğuna karışmak hangi yasakçı zihniyetin ürünüdür? Bu yazı akademisyenler başta olmak üzere herkesi tedirgin ve rahatsız etmiştir. Kadınların etek boyuna, erkeğin kravatına karışan anlayışın akademide 21. yüzyılda yeri yoktur. Buradan Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne sesleniyoruz:Türkiye’deki özgür üniversite mücadelesi, biçmek istediğiniz tek tip elbiseye sığmaz" dedi.

Tepebaşı'nda öğrencilere 24 saat vize hizmeti Tepebaşı'nda öğrencilere 24 saat vize hizmeti

"Eskişehir yasaklar kenti oldu"

Alkan, "Siyasal iktidarın müdahalesi ile Eskişehir artık yasaklar kenti olarak anılır oldu. Anadolu Üniversitesi, iktidara  açıkçası, akademiye sopa göstermektedir. 
Bu uygulamalar ile 12 Eylül'ün, 28 Şubat'ın yasakçı ve otoriter anlayışlı adeta hortlarılmıştır. Hukuki hatırlatma adı altında yapılan bu uygulama akademide laikliği erozyona uğrayacaktır" diye konuştu.