Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’ni bünyesinde barındıran Eskişehir’de üniversiteyi bu yıl kazanmış gençler zorlu bir süreç bekliyor. Yurda yerleşememiş veya tercihini ev tutmaktan yana kullanacak olan öğrencileri yüksek maliyetli günler bekliyor. Kente yeni gelen ve bir daireye yerleşecek üniversite öğrencisini bekleyen maliyeti sizler için araştırdık.

Ortalama 7 bin liradan başlayan kiralar

Üniversite öğretim dönemi boyunca zaten büyük bir maddi külfetin altına girecek olan bir öğrencinin Eskişehir’de ev tutması halinde ilk ödeyeceği şey ev kirası ve depozito olacak. Kentte emlakçılar aracılığıyla tutulan evler için genelde bir kira bedeli depozito alınıyor. Bağlar, Şirintepe ve Büyükdere gibi öğrencilerin ağırlıklı yaşadığı bölgelerde kiralar ortalama 7 bin liradan başlıyor. Bir öğrenci minimum 7 bin liraya ev tutarsa bir 7 bin lira da depozito ödemek zorunda kalacak. 

Erdoğan ve Bahçeli’den emekliye zamla ilgili flaş açıklamalar Erdoğan ve Bahçeli’den emekliye zamla ilgili flaş açıklamalar

Eskişehir’de abonelik fiyatları ne kadar? 

Öğrenci için masraf ev tutmakla bitmiyor. Doğalgaz, elektrik ve su aboneliğinin de açtırılması gerekiyor. Eskişehir’de elektrik aboneliği açtırmak için ödenmesi gereken en alt tutar 425 lira. Bu fiyat sözleşme gücüne göre değişiyor. Doğalgazda ise merkez sistem için ilk etapta 300 lira isteniyor. ESGAZ’dan şahsi kombili doğalgaz aboneliğini açtırmanın bedeli ise bin 500 lira. Su aboneliği için de ESKİ’nin yolunu tutması gereken öğrenciden abonelik bedeli olarak devir işlemi dışında 120 lira alınıyor. Boya badana yaptırmak isteyen gençler ise yaklaşık 3 bin lirayı hazırda tutması gerekiyor.

İlk etapta 20 bin lira

Özetle Eskişehir’de ev tutacak öğrenciler ilk etapta ortalama 20 bin lirayı cebinde bulundurması gerekiyor.