Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi üyeleri, İŞKUR'a yürüdü, iş başvurusunda bulundu. Sendika üyelerine CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan, CHP İl Başkanı Recep Taşel ve AHPADİ Dönem Sözcüsü Mehmet Ektaş destek verdi. 

Tüm Emekliler Sendikası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Taşkın, İŞKUR binası önünde yaptığı açıklamada “Yapılan maaş artışları daha hesaplarımıza yatmadan tüm ihtiyaç ürünlerine zam üstüne zamlar yağdı. Alım gücümüz tamamen yok edildi. Yüzde 25’lik maaş artışları kat kat fazlasıyla geri alındı. Kök maaş düzenlemesiyle tüm emeklilerle dalga geçildi alay edildi. On milyona yakın emekli 7 bin 500 lira maaş alıyor. Bunların çoğunluğunun kök maaşları 7 bin 500 liranın altında kaldı” dedi.

“En düşük maaşları 20 bin liraya çıkarılmalıdır”

Taşkın, “Kısa adı BES olan Büro Emekçileri Sendikası son araştırma verilerine göre açlık sınırı 12 bin 732 lira ve yoksulluk sınırı 40 bin 661 lira olduğunu açıkladı. Bu arada Cumhurbaşkanı maaşına 40 bin lira artış yapılarak 140 bin liraya çıkarıldı. Bu duruma uygun olarak emeklilerin yaşamını sürdürebilmesi için en düşük maaşları 20 bin liraya çıkarılmalıdır. Ardından yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması için yasal düzenleme yapılmalıdır. Ülkemizde emekliler insanca yaşanacak bir maaş almadıkları sürece adaletli gelir dağılımı sağlanamaz. Sarayın AKP iktidarı emeklilerin insanca yaşam haklarını tamamen yok ederek bizleri sefalete mahkûm etmek istiyor. Dayatılan sefalete teslim olmayacağız. Bugün iş başvurusu yapmak için ve siyasi iktidarı uyarmak için İş Kur'un önündeyiz. Adaletli gelir dağılımı sağlanıncaya dek mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. İnsanca yaşamak hakkımız, alacağız” diye konuştu. 

Eskişehir’de benzersiz proje: İstihdam ve tasarruf bir arada Eskişehir’de benzersiz proje: İstihdam ve tasarruf bir arada

İş müracaatında bulundular

Adaletli gelir dağılımı sağlanıncaya dek mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini belirten emekliler, basın açıklamasının ardından İŞKUR binasına girerek iş müracaatında bulundu.