KOZA Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından Eskişehir’in Sivrihisar Mahallesine yapılacak olan Kaymaz Altın ve Gümüş Madeni 3. Kapasite Artışı ile İlave Maden Atık Depolama Tesisi Projesi, ÇED bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantı tartışmalı geçti, hakaret ve tehditler havada uçuştu.

Eskişehir'de ölüleri böyle mühürlediler Eskişehir'de ölüleri böyle mühürlediler

Kaymaz Mahallesinde gerçekleşen ÇED toplantısına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Hikmet Çelik, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Eskişehir Barosundan Avukat Hüseyin Akçar, Eskişehir Çevre Derneği Başkanı Sadık Yurtman, mahalle sakinleri ve KOZA Altın İşletmeleri çalışanları katıldı. 

Altın madeninin bir faydasını görmedik

ÇED toplantısında ilk olarak açılacak 3. depolama tesisi ile ilgili bilgi verildi. Daha sonra vatandaşlara söz verilen toplantıda mahalle sakinlerinden Reha Öner, “Ya topluca kaldırın bu Kaymaz’ı ya da topluca bir katliam yapın. Biz de rahat edelim. Kesinlikle bu zamana kadar altın madeninin bir faydasını görmedik. Ben burada bunu istemiyorum. Kanserojen maddesi var. Devletimiz tarafından buraya kontrole gelinmedi. Bunun hayvanlara, bitkilere ne zararı var” dedi. Hikmet Çelik de bunun doğru olmadığını ifade etti. 

Kirazlarım kurudu

Kaymazlı vatandaş Mustafa Akkuş ise, “Her toplantıda seri şekilde okunuyor, bitiyor. Kim ne anladı. Hiçbir şey anlaşılmıyor. Halkın anlayacağı şekilde anlatmıyorsunuz. Buraya geleli kaç sene oldu maden. Ne bilgi verildi ne bir şey. Benim kirazlıktaki kirazım kalmadı. Gidin görün. Hepsi kurudu. Bu maden geldi geleli Kaymaz’ın bir çıkarı yok. Maden elbette çıksın ama çıktığı yere bir şeyler vermesi lazım” dedi.

Bu sözler vefasızlık

Daha sonra söz alan KOZA Altın İşletmeleri Müdürü Kemal Öcal, “Buraya neler yaptığımızı herkesi biliyor. 216 tane personelimiz çalışıyor. Yüzde 95’i yerlidir. Burada personel de var ailesi de var. Biz uluslararası standartların üzerinde çalışıyoruz. Bu sözler bize vefasızlıktır. Okullar, yollar, camilerin ihtiyaçları hepsini biz karşılıyoruz. Biz 6 aydır buradayız. Sizin gibi 2 ay gelip gitmiyoruz” diye konuştu. Bu esnada konuşmaya başlayan ve yapılan çalışmaların doğaya ve insan sağlığına zararlı olduğunu söyleyen Hüseyin Akçar’a tepki gösteren Kemal Öcal, Akçar’ın susmasını istedi.

Milletvekiline "ahlaksız kadın" dedi

Yapılan karşılıklı konuşmaların tartışmaya dönmesiyle ortalık bir anda karıştı. Toplantıya katılan KOZA Altın İşletmeleri’nde Müdür Yardımcısı olan Osman Şefik Karlıdağ, Jale Nur Süllü’ye “Ahlaksız kadın” diyerek, hakaret etti. Milletvekili Jale Nur Süllü ise yaşanan olaya tepki göstererek, hakaret eden şahsın gözaltına alınmasını istedi.

Akçasoy'un üzerine yürüdüler

Açılan depoda Çanakkale’den getirilen 25 ton maden cevherlerinin 90 araçla Kaymaz’a getirileceğini söyleyen Akçasoy’a da tepki gösteren işletme çalışanları, Akçasoy’un üzerine yürüdü. Yaşanan tartışmanın büyümesi nedeniyle Hikmet Çelik, toplantının sona erdiğini duyurdu.

ÇED toplantısı yapıldı

Yaşanan tartışmaların ardından ÇED bilgilendirme toplantısı yapıldı olarak kabul edildi ve toplanan vatandaşlar dağıldı.