Eskişehir İç Anadolu Fırın İşverenleri Sendikası'nın talebi ile Eskişehir Ticaret Odası meclisi tarafından, 200 gramı 4 liraya satılan ekmeğin 5 liradan satılmasına karar verilmesinin ardından halk ekmek de zamlandı. 200 gramı 2,5 liradan satılan halk ekmek, yeni yapılan düzenleme ile 3 liradan satılmaya başlandı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen halk ekmeğe zam yapıldı. Yeni yapılan düzenleme ile 200 gramı 2,5 liradan satılan ekmek, yüzde 20 zamlanarak 3 lira oldu.

Halk ekmeğe talep fazla 

Eskişehir'de geçtiğimiz bir yıl içerisinde ekmeğe 5 kez zam yapıldı. Aralık ayının son haftasında Eskişehir Ticaret Odası'nın olağan meclis toplantısında alınan karar ile ekmeğe yüzde 25 oranında zam yapılması kararlaştırıldı. 200 gramı 4 lira olan ekmek 5 liraya, 250 gramı 5 lira olan ekmeğin fiyatı ise 6 liraya yükselirken zamlı ekmek fiyatları ise 5 Ocak 2023 tarihi itibarı ile uygulanmaya başlanacak. Eskişehir İç Anadolu Fırın İşverenleri Sendikası'nın talebi ile Eskişehir Ticaret Odası tarafından ekmeğe yüzde 25 oranında zam yapılırken CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Halk Ekmek Fabrikası'nda üretilen ekmeğe de zam yapıldı. 200 gramı 2,5 liradan satılan halk ekmek yüzde 20 zamlanarak 3 liradan satılmaya başlandı.

Vatandaşlar kuyruk oluşturuyor 

Halk ekmek fiyatlarına uygulanan zamma rağmen; bakkal, market ve fırınlara göre yine de fiyatını uygun bulan vatandaşlar, sayıları her geçen gün artan, hemen hemen tüm mahallelerde yer alan Büyükşehir Belediyesi halk büfeleri önünde ucuz ekmek alabilmek için uzun kuyruklar oluşturuyor. Hayat pahalılığı vatandaşın cebini yakmaya devam ederken, vatandaşlar 3 kuruş tasarruf yapabilmek için uzun kuyruklara katlanmak zorunda kalıyor.

Yılda 15 milyon ekmek üretildi 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 2001 yılından bu yana Eskişehirlilerin sağlıklı, ekonomik ekmek ihtiyacını karşılayan Halk Ekmek Tesisleri yenileniyor. Gerek mevcut tesisin kapasitesinin artan ihtiyaca cevap verememesi gerek teknolojisinin eskimesi nedeniyle yeni tesis kurulumu için çalışmalara başlanıldı. 2022 yılında inşaatına başlanan ve önümüzdeki aylarda yeni tesisin açılacağını belirten Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen şunları söyledi:

EYT'de bu tabloya dikkat! Emeklilik hayaliniz suya düşebilir EYT'de bu tabloya dikkat! Emeklilik hayaliniz suya düşebilir

“Uzun yıllardır çok önemli bir sosyal proje olan Halk Ekmek, sessiz sedasız her gün on binlerce ailenin bütçesine ufak da olsa katkı sağlıyor. Özellikle ekonomik krizin derinleştiği bugünlerde tüm güçlüklere rağmen üretimini arttırarak daha fazla vatandaşımızın yanında olmaya, aile bütçelerine destek olmaya devam ediyoruz. Yenilemiş olduğumuz büfelere pek çok mahallemizden talepler geliyor. Bir taraftan da bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Son 1 yıl içerisinde 15 milyon 453 bin adet somun ekmek üretimi gerçekleştiren Halk Ekmek, ucuz fiyat politikası ile yaklaşık 15 milyon TL’ye yakın bir paranın vatandaşımızın cebinde kalmasına olanak sağlamıştır. Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda yeni ve modern bir fabrikanın kurulması için yeni tesislerimizin yapımına başladık. Ankara Yolu Yaş Sebze ve Meyve Hali yanında bulunan arazimize yapmakta olduğumuz tesis her yönüyle Türkiye’nin örnek ekmek üretim fabrikalarından biri olacaktır. Yeni tesisle birlikte yeni ekmek çeşitlerini de halkımızın beğenisine sunmayı planlıyoruz."